Zerowy VAT na żywność. Co z projektem? Wiceminister Patkowski odpowiada

Co z zerowym podatkiem VAT na żywność? Na to pytanie odpowiadał podczas posiedzenia Sejmu wiceminister finansów Piotr Patkowski. Rząd bada sprawę, ale zaznacza, że UE zawsze daje negatywną odpowiedź w podobnych sprawach.

Przy okazji prezentacji pakietu antyinflacyjnego, premier Mateusz Morawiecki informował, że rząd chciałby obniżyć VAT na żywność do zera. Podkreślił jednak, że na obniżenie tej opłaty do zera nigdy nie zgadza się Komisja Europejska. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów. Temat wrócił podczas 43. posiedzenia Sejmu.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Zerowy VAT na żywność. Wiceminister Piotr Patkowski odpowiada

Posłowie pytali wiceministra finansów Piotra Patkowskiego, dlaczego nie rząd nie wprowadza zerowej stawki VAT na żywność. Patkowski poinformował, że przy okazji prac nad projektem ustawy obniżającej akcyzę na prąd i paliwa rząd wysłał do Brukseli również wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywność do 0 proc. 

Jeśli Komisja się przychyli, to rząd wprowadzi zerowy VAT na żywność

- stwierdził Patkowski, cytowany przez Business Insider. Wcześniej jednak powtórzył przekaz resortu finansów, że KE takie wnioski odrzuca. 

Od wielu lat prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską o zerowym VAT na książki i czasopisma, na przewozy kolejowe. Odpowiedź zawsze jest negatywna. Były rozmowy o zerowym VAT na żywność, odpowiedź była negatywna

- mówił Patkowski w Sejmie.

Więcej informacji z kraju stronie głównej Gazeta.pl 

Podał też przykład Czechów, którzy wprowadzili zerowy VAT na jedzenie bez zgody KE, przed którą muszą się teraz tłumaczyć. 

Pakiet antyinflacyjny

Obniżenie VAT na żywność miałoby być elementem tarczy antyinflacyjnej zaprezentowanej przez rząd w ubiegłym tygodniu. Składa się na nią obniżka akcyzy na paliwa oraz energię elektryczną, czy niższy VAT na gaz. Rząd przygotował również dodatek osłonowy, czyli dofinansowanie dla najbardziej potrzebujących gospodarstw. 

Więcej o: