NBP ogłosi kolejną podwyżkę stóp procentowych? Ekonomiści zgodni, a rata kredytu znów wzrośnie

Narodowy Bank Polski już 8 grudnia może ogłosić kolejną podwyżkę stóp procentowych. To oznacza wzrost rat kredytów. W zależności od scenariusza miesięczna rata może wzrosnąć o prawie 200 zł - wylicza dla money.pl Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Czwarta fala, trzecia dawka szczepionki, kolejny wariant - co dalej z koronawirusem i jak będą wyglądać szczepienia i obostrzenia? Stopy procentowe - dlaczego tak dużo teraz się o nich mówimy, czy jeszcze mogą wzrosnąć i co to oznacza dla naszych portfeli? Nowy rok, nowe, wyższe rachunki - za co będziemy płacić więcej i o ile, czy tarcza antyinflacyjna pomoże i komu? Wybierzcie temat rozmowy z ekspertem w programie Q&A - zapraszamy do głosowania pod tym linkiem.

Stopy procentowe w Polsce wzrosły jesienią tego roku. Na początku listopada Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że referencyjna stawka pójdzie w górę aż o 0,75 pp., do poziomu 1,25 proc. Była to druga podwyżka z rzędu. Możliwe jednak, że czekają nas kolejne.

Zobacz wideo Ostra podwyżka stóp procentowych w grudniu? Prof. Noga: Powinny wzrosnąć do 2 proc.

RPP poniesie stopy procentowe do 2 procent?

Rada Polityki Pieniężnej przy NBP ma podjąć 8 grudnia decyzję o ewentualnej podwyżce stóp procentowych. Podwyżkę o ponad 50 punktów bazowych (czyli 0,5 punktu procentowego) z powodu rosnącej inflacji oraz słabego złotego przewidują analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Podobnego zdania są również eksperci największego polskiego banku PKO BP oraz Banku Pekao.

Dużo większą podwyżkę, bo aż o 75 punktów bazowych, zaleca profesor Marian Noga, były członek RPP i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej. - Nie ulega wątpliwości, że 8 grudnia zbiera się Rada Polityki Pieniężnej i powinna podnieść [stopy procentowe - red.] do 2 procent, o 75 procent punktów bazowych. To by pokazało, że NBP zaczyna brać inflację w swoje ręce - powiedział prof. Noga w rozmowie z Łukaszem Kijkiem w "Studiu Biznes".

Przeczytaj więcej informacji o inflacji i stopach procentowych na stronie głównej Gazeta.pl

Adam Glapiński, prezes NBP"Nasza inflacja będzie bardziej uporczywa niż w krajach regionu"

Miesięczne raty kredytów mogą wzrosnąć o prawie 200 zł

Podniesienie stóp procentowych wpłynie na wzrost rat kredytów. Jakich podwyżek należy oczekiwać? Jak wyliczył ekspert Expandera Jarosław Sadowski dla serwisu money.pl, w zależności od scenariusza, miesięczna rata może wzrosnąć o kolejne 48-195 zł. Natomiast najczęściej wskazywana przez ekonomistów wersja wzrostu stóp procentowych przełożyłaby się na wzrost comiesięcznej raty kredytu o 100-140 zł w porównaniu z obecną sytuacją.

Sondaż. Aż 89 proc. Polaków odczuwa inflacje bardziej niż w poprzednich latach - (zdjęcie ilustracyjne)Inflacja? Poseł PiS: Wynagrodzenia rosną szybciej. Ekspert wyjaśnia

Jeśli 8 grudnia zostanie podjęta taka decyzja, będzie to już trzecia podwyżka stóp procentowych w tym kwartale. Podwyżka stóp o 0,5 pkt proc. przy takim samym wzroście stawki WIBOR będzie oznaczała wzrost comiesięcznej raty od października o 446 zł. Z kolei przy podwyżce stóp o 0,75 pkt proc., wzrost raty wyniesie już 495 zł - wynika z wyliczeń Jarosława Sadowskiego. Przedstawione wyliczenia dotyczą przeciętnego kredytu, który niedawno został udzielony, na kwotę 330 tys. zł na 25 lat z marżą 2,62 proc.

Więcej o: