Bon turystyczny - do kiedy ważny? Rząd chce przedłużyć termin świadczenia

Bon turystyczny można przeznaczyć na podróże w granicach Polski. Z bonu można korzystać również po wakacjach. Do kiedy jest ważny? Rząd chce przedłużyć termin tego świadczenia.

Polski Bon Turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 500 zł, czyli łącznie jest to 1000 zł. Kwotę można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? OnePlus Nord 2 pozytywnie zaskakuje [TOPtech]

Bon turystyczny. Do kiedy jest ważny?

Bon turystyczny pierwotnie można było wykorzystać do 31 marca 2022 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu terminu ważności "wakacyjnego 500 plus". 17 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy, z której wynika przedłużenie bonu turystycznego.

Nowelizacja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Senat. Jeśli tak się stanie, bon turystyczny zostanie wydłużony do 30 września 2022 r.

Prezydent Andrzej DudaDodatkowe 500 plus od przyszłego roku z podpisem prezydenta

Bon turystyczny. Gdzie można go zrealizować?

Wybierając się na urlop, koniecznie sprawdź, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą miejsc, które honorują bon turystyczny. Nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie honorują bonu. Aby upewnić się, że transakcja będzie możliwa, należy wejść na tę stronę i wpisać odpowiednie miasto, lub nazwę hotelu czy ośrodka.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne)Inflacja zje podwyżki emerytur? Polski Ład może nie wystarczyć

Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać?

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer kodu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Więcej o: