500 plus. Zmiany w programie od nowego roku. Prezeska ZUS: Zapewniam, że będziemy gotowi na czas

500 plus będzie od nowego roku obsługiwał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego prezeska, prof. Gertruda Uścińska zapewnia, że ZUS będzie gotowy na zmianę.

2021 i 2022 rok to szereg zmian w świadczeniu 500 plus. Od połowy roku świadczenie przyznawane jest na okres tylko 12 miesięcy, od 1 czerwca do 1 maja następnego roku. Z początkiem nowego roku wchodzi natomiast kolejna zmiana w świadczeniu "Rodzina 500 plus".

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

500 plus będzie wypłacane przez ZUS

Od 1 stycznia to ZUS, a nie samorządy, będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia i je wypłacał. 

ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500+ od nowego roku. Zapewniam, że będziemy gotowi na czas. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów

- mówi prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto złożenie wniosku o 500 plus będzie możliwe jedynie przez internet.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia

- dodaje prof. Uścińska. 

500 plus tylko na konto

Kolejna ważna zmiana, to sposób wypłaty świadczenia. Od nowego roku świadczenia wypłacane przez ZUS będą tylko w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Gminy będą jednak kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Ważna zmiana dotyczy również sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Więcej o: