Tarcza antyinflacyjna. Sejm uchwalił ustawę o obniżce akcyzy na paliwa i prąd

Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd. Jest to jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej, która zakłada również m.in. obniżenie stawek VAT na prąd, gaz i ciepło.

Sejm uchwalił w czwartek (9 grudnia) nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, po grudniowej obniżce olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (po uwzględnieniu VAT - o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku - o 5 gr za litr (z VAT o 6 gr). Natomiast benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia - o 11 gr/l (z VAT o 18 gr/l).

Przeczytaj więcej informacji o tarczy antyinflacyjnej na stronie głównej Gazeta.pl

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Obajtek zapowiada obniżkę cen paliw o 30 gr. Podał termin

Sejm przyjął jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Zakłada obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 maja 2022 r., a sprzedaż detaliczna paliw od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. będzie zwolniona z podatku. Kolejnym elementem tarczy antyinflacyjnej jest obniżka VAT i wprowadzenie dodatku osłonowego.

- Jeżeli te wszystkie instrumenty dodamy do siebie, będzie to cały pakiet 10-miliardowej tarczy antyinflacyjnej docierającej do wszystkich obywateli Polski - powiedziała w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana za Informacyjną Agencją Radiową. Dodała, że dodatki osobowe obejmą ponad 6,8 mln osób najbardziej potrzebujących.

Minister Finansów Tadeusz Kościński Tarcza antyinflacyjna może zostać przedłużona? Zapowiedź ministra finansów

Przyjęto poprawki do ustawy o dodatku osłonowym

W czwartek komisje energii klimatu i aktywów państwowych oraz polityki społecznej zaakceptowały 12 poprawek precyzujących przepisy projektu ustawy o dodatku osłonowym i zarekomendowały jego przyjęcie. Poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS) zgłosił również dodatkową poprawkę, która podwyższa dodatek dla gospodarstw ogrzewających swoje domy węglem.

Zgodnie z poprawką, dodatek ten miałby wynieść 500 zł dla gospodarstwa jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa dwu lub trzyosobowego, 1062,50 zł dla 4-5-osobowego i najwyższy dodatek, dla gospodarstwa powyżej 6 osób - 1437,50 zł.

Zobacz wideo Czy chce Pan być znowu premierem? Tusk: Mogę, ale nie muszę być
Więcej o: