"Sukces" rządu. Polska w czołówce liczby nadmiarowych zgonów. Długość życia o 1,4 roku w dół

- Oczekiwana długość życia Polaków zmniejszyła się o 1,4 roku - wynika z raportu OECD. Polska znalazła się też w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą nadmiarowych zgonów.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Michał Szczerba gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (14.12)

Epidemia COVID-19. "Polska w grupie przegranych"

Statystyczna, oczekiwana długość życia Polaków zmniejszyła się o 1,4 roku - wynika z danych OECD, które cytuje "Dziennik Gazeta Prawna". Polska znalazła się też w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą nadmiarowych zgonów. 

Pandemia COVID-19 okazała się równie bezwzględna dla Polski jak dla Rumunii, Bułgarii, Hiszpanii czy Litwy. "W grupie wygranych znalazły się państwa skandynawskie, ale także Cypr czy Irlandia. W tych krajach nie tylko nie spadła oczekiwana długość życia, ale także liczba śmierci nie była wyższa niż ta przewidywana przed pandemią" - wyjaśnia "DGP". 

Polska ma problem z nadmiarowymi zgonami

Dużą ilość zgonów potwierdzają też analizy "Financial Times". Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce pod względem całkowitej liczby zgonów. Odeszło o 150 tys. osób więcej, niż przewidywali to statystycy. Równie dużo osób zmarło "ponad miarę" we Włoszech i Kolumbii

Wyższy, przekraczający 200 tys. poziom zgonów odnotowały Egipt i Peru. Wyższy był w RPA, Meksyku i Brazylii. Najgorsze dane pojawiły się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nadmiarowych zgonów jest ponad 800.  

Pod względem nadmiarowej liczby zgonów Polska też jest w pierwszej dziesiątce. W przeliczeniu na milion mieszkańców Polska osiągnęła wynik 3,5 tys. Niewiele lepsza sytuacja panowała w Brazylii czy Ekwadorze. Wskaźnik 4 tys. przekroczyły RPA i Meksyk, a wyraźnie gorzej było w Serbii i Rosji. Ponad 6 tys. zgonów na milion odnotowały Bułgaria i Peru. 

Więcej o: