Ceny prądu i gazu ostro w górę. Nieoficjalnie: Nawet o ok. 40 proc. Decyzja już w piątek

Urząd Regulacji Energetyki już w najbliższy piątek (17.12) prawdopodobnie poinformuje o wzroście cen energii elektrycznej o około 20 procent i gazu o około 40 procent dla odbiorców indywidualnych - wynika z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza Radia ZET Mariusza Gierszewskiego. Nowe taryfy mają wejść w życie wraz z nowym rokiem.
Zobacz wideo Prof. Marcin Wiącek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (16.12)

"Urząd Regulacji Energetyki ogłosi za dwa dni wysokie podwyżki cen energii: prąd zdrożeje o około 20 proc., gaz do ogrzewania nawet o 40 proc. Urząd zatwierdził też około 10 proc. wzrost w grupie odbiorców wykorzystujących błękitne paliwo tylko do kuchenek gazowych" - poinformował nieoficjalnie w środę (15.12) za pośrednictwem swojego konta na Twitterze Mariusz Gierszewski, dziennikarz śledczy Radia ZET. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Władimir Putin podczas wideokonferencji z Joe BidenemJoe Biden i Władimir Putin rozmawiali on-line ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]

Nowe ceny w 2022 roku? Gaz ma zdrożeć nawet o 40 procent, a prądu o 20

Według informatorów Radia ZET, rząd po dyskusjach z firmami dostarczającymi gaz oraz energię miał zgodzić się na znaczące podwyżki cen. Wskutek tej decyzji, rachunki m.in. za energię elektryczną w gospodarstwach domowych mają wzrosnąć o 20 procent od 1 stycznia 2022 roku. 

O zmianę taryfy, dotyczącej gazu miała wnioskować m.in. spółka PGNiG Obrót Detaliczny. "Urząd Regulacji Energetyki miał zgodzić się na podwyżki, które skutkować będą około 40-procentowym wzrostem rachunków dla odbiorców gazu wykorzystywanego do ogrzewania domów. Ponadto około 10-procentowy wzrost zostałby zanotowany w grupie odbiorców wykorzystujących gaz tylko do kuchenek gazowych - podaje Radio ZET.

Czekają nas potężne podwyżki cen prądu od 2022 r.? "Szacujemy, że wzrosty będą dwucyfrowe"

Urząd Regulacji Energetyki analizuje obecnie wnioski firm energetycznych dotyczące podwyżek taryf za energię elektryczną w 2022 r. Publikację nowych cen i stawek opłat zaplanowano na 17 grudnia. "Szacujemy, że wzrosty będą dwucyfrowe" - informowała pod koniec listopada Magdalena Dąbrowska z Departamentu Komunikacji Społecznej URE

Jak wyjaśniła, wszystkie postępowania taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na 2022 rok "są w toku" a "publikację nowych cen i stawek opłat planujemy na 17 grudnia br." - powiadomiła. Na tym etapie mogę powiedzieć, że szacujemy, iż wzrosty cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2022 roku będą dwucyfrowe" - przekazała TVN24 przedstawicielka URE.

Odpowiedzią rządu na wysokie ceny gazu i prądu oraz rosnącą m.in. w związku z tym inflację ma być tarcza antyinflacyjna. Rząd chce tymczasowo obniżyć akcyzę na paliwa i prąd, obniżyć podatek VAT i wprowadzić dodatek osłonowy. Jednak zdaniem ekspertów, pakiet antyinflacyjny nie rozwiąże problemu podwyżek. Więcej w poniższym artykule: 

Gaz (zdjęcie ilustracyjne)Ceny gazu 2022. "Tarcza antyinflacyjna nie zniweluje podwyżek"

Więcej o: