"Urząd Regulacji Energetyki ogłosi za dwa dni wysokie podwyżki cen energii: prąd zdrożeje o około 20 proc., gaz do ogrzewania nawet o 40 proc. Urząd zatwierdził też około 10 proc. wzrost w grupie odbiorców wykorzystujących błękitne paliwo tylko do kuchenek gazowych" - poinformował nieoficjalnie w środę (15.12) za pośrednictwem swojego konta na Twitterze Mariusz Gierszewski, dziennikarz śledczy Radia ZET.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Według informatorów Radia ZET, rząd po dyskusjach z firmami dostarczającymi gaz oraz energię miał zgodzić się na znaczące podwyżki cen. Wskutek tej decyzji, rachunki m.in. za energię elektryczną w gospodarstwach domowych mają wzrosnąć o 20 procent od 1 stycznia 2022 roku.
O zmianę taryfy, dotyczącej gazu miała wnioskować m.in. spółka PGNiG Obrót Detaliczny. "Urząd Regulacji Energetyki miał zgodzić się na podwyżki, które skutkować będą około 40-procentowym wzrostem rachunków dla odbiorców gazu wykorzystywanego do ogrzewania domów. Ponadto około 10-procentowy wzrost zostałby zanotowany w grupie odbiorców wykorzystujących gaz tylko do kuchenek gazowych - podaje Radio ZET.
Urząd Regulacji Energetyki analizuje obecnie wnioski firm energetycznych dotyczące podwyżek taryf za energię elektryczną w 2022 r. Publikację nowych cen i stawek opłat zaplanowano na 17 grudnia. "Szacujemy, że wzrosty będą dwucyfrowe" - informowała pod koniec listopada Magdalena Dąbrowska z Departamentu Komunikacji Społecznej URE.
Jak wyjaśniła, wszystkie postępowania taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na 2022 rok "są w toku" a "publikację nowych cen i stawek opłat planujemy na 17 grudnia br." - powiadomiła. Na tym etapie mogę powiedzieć, że szacujemy, iż wzrosty cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2022 roku będą dwucyfrowe" - przekazała TVN24 przedstawicielka URE.
Odpowiedzią rządu na wysokie ceny gazu i prądu oraz rosnącą m.in. w związku z tym inflację ma być tarcza antyinflacyjna. Rząd chce tymczasowo obniżyć akcyzę na paliwa i prąd, obniżyć podatek VAT i wprowadzić dodatek osłonowy. Jednak zdaniem ekspertów, pakiet antyinflacyjny nie rozwiąże problemu podwyżek. Więcej w poniższym artykule: