Czekają nas potężne podwyżki cen prądu od 2022 r.? "Szacujemy, że wzrosty będą dwucyfrowe"

Urząd Regulacji Energetyki analizuje wnioski firm energetycznych dotyczące podwyżek taryf za energię elektryczną w 2022 r. Publikację nowych cen i stawek opłat zaplanowano na 17 grudnia. "Szacujemy, że wzrosty będą dwucyfrowe" - informuje Magdalena Dąbrowska z Departamentu Komunikacji Społecznej URE.

Wzrost cen prądu od 1 stycznia 2022 r. jest już niemal pewny. "Jesteśmy w trakcie prowadzenia korespondencji z przedsiębiorstwami, przedwczesne jest zatem wskazanie, jaki poziom cen lub stawek opłat prezes URE uzna ostatecznie za uzasadnione" - poinformowała TVN24 Magdalena Dąbrowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Regulacji Energetyki.

Minister aktywów państwowych Jacek SasinPodwyżki cen gazu i prądu. Jacek Sasin: Spółki nie wezmą tego na siebie

Wzrosty cen energii od 2022 r. "dwucyfrowe"

Jak wyjaśniła, wszystkie postępowania taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na 2022 rok "są w toku" a "publikację nowych cen i stawek opłat planujemy na 17 grudnia br." - powiadomiła.

"Na tym etapie mogę powiedzieć, że szacujemy, iż wzrosty cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2022 roku będą dwucyfrowe" - przekazała TVN24 przedstawicielka URE.

Z kolei Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2022 r. wzrosną o 12 proc. "Decyzja podejmowana jest na bazie kosztów generowania energii oraz jej dystrybucji. Największe wzrosty cen związane są z opłatami za emisje CO2 oraz pośrednio wzrostem kosztu węgla. Komentarze prasowe wskazują, że firmy energetyczne chcą wnioskować o podniesienie taryf o 20-30 proc." - czytamy w raporcie.

Przeczytaj więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz MorawieckiSłowa premiera nie zatrzymają upadku złotego. Inwestorzy wycofują kapitał

Rząd przedstawił tarczę antyinflacyjną. Obniży akcyzę na energię elektryczną

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował podczas czwartkowej (25 listopada) konferencji prasowej tarczę antyinflacyjną. Zakłada szereg działań, które mają doprowadzić do obniżenia cen paliw, energii elektrycznej, gazu i żywności. Celem tej tarczy jest niższa inflacja.

Jednym z elementów tarczy antyinflacyjnej jest obniżenie akcyzy na energię elektryczną. - Całkowicie znosimy akcyzę na energię elektryczną. W kieszeniach obywateli zostanie więcej środków. Pakiet 10 mld zł, pakiet, który składa się z obniżki podatków. Tak jak zrealizowaliśmy tarczę covidową, tak zrealizujemy tarczę antyinflacyjną - zapewnił premier.

Więcej o tarczy antyinflacyjnej przeczytasz w artykule: Morawiecki ogłosił pakiet antyinflacyjny. Rząd obniży ceny paliw, energii, gazu. Będą dopłaty do żywności

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych
Więcej o: