Emerytury bez podatku 2022. Niektórzy zyskają ponad 2 tys. zł rocznie [KALKULATOR]

Emerytury bez podatku w 2022 r. oznaczają wyższe świadczenia na rękę. Emeryci mogą liczyć nawet na ponad 2 tys. zł więcej rocznie. Kto i ile zyska? Sprawdź nasz kalkulator.

Wejście w życie zmian proponowanych w ramach projektu Polski Ład jest już pewne. Przyjęte na początku października zmiany zakładają m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Dzięki temu emeryci otrzymają wyższe świadczenia.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury stażowe mogą kosztować 81 mld zł. Wiceszef PFR uderza w pomysł "S"

Emerytury bez podatku 2022. Jak wzrośnie świadczenie?

Emerytury w wysokości do 2500 zł brutto będą od 2022 r. zwolnione z podatku. Po wejściu w życie zmian, w przypadku świadczenia w wysokości 2500 zł brutto, w kieszeni zostanie 2250 zł rocznie. Ci, którzy otrzymują więcej niż 2500 zł brutto również zyskają na zmianach - zapłacą bowiem tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł. Przykładowo, przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 zł więcej.

Jak będą wyglądały zmiany w przypadku niższych emerytur? Szczegóły przedstawiamy w poniższej tabeli.

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela Redakcja Gazeta.pl

Unia Europejska (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura z funduszy UE? Polacy będą mogli odkładać pieniądze za granicą

Zmiany w podatkach 2022. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Polski Ład wprowadza także zmianę, która nie będzie korzystna dla seniorów. Od 2022 r. wszyscy podatnicy będą płacić taką samą stawkę zdrowotną - 9 proc. i nie będzie możliwości odliczania jej od podatku. Trzeba więc liczyć się z tym, że seniorzy, którzy nie będą musieli odprowadzać podatku dochodowego, w ogólnym rozrachunku nie zyskają aż tyle pieniędzy, ile przedstawiono w tabeli.

Na braku możliwości odprowadzania składki zdrowotnej stracą seniorzy, którzy pobierają emerytury w wysokości powyżej 5000 zł brutto. Dla przykładu emeryt otrzymujący świadczenie w wysokości 5000 zł straci miesięcznie nawet 9 zł.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: