Papier toaletowy towarem luksusowym? Producent znanych marek zapowiedział ogromną podwyżkę cen

Niemiecka firma Essity, producent znanych w Polsce marek Zewa, Tempo i Tork zapowiedział aż 20-procentową podwyżkę cen papieru toaletowego, ręczników kuchennych i chusteczek do nosa. Koncern tłumaczy podwyżkę wzrostem cen surowców i energii. - Szczególnie ceny pulpy celulozowej wystrzeliły w kosmos - powiedział Volker Zöller, szef działu dóbr konsumenckich w Essity.

- To, co dzieje się w naszej branży w ciągu ostatnich kilku tygodni, przekracza wszelkie normy - przyznał Zöller w rozmowie z gazetą "Kronen Zeitung". Wzrost cen papieru toaletowego i innych produktów o 20 proc. ma zrekompensować wzrost kosztów.

Koszyk cenowy - co widać na paragonach? Oto, co widać na paragonach. Król podwyżek jest jeden, ale ceny masła są blisko

Droższe surowce i energia. "Wzrost cen jest nieunikniony"

Chodzi o znaczny wzrost cen surowców i energii. Jak powiedział Volker Zöller, ceny pulpy celulozowej "wystrzeliły w kosmos", a koszty logistyczne w niektórych przypadkach wzrosły czterokrotnie. - Nie wygląda na to, by sytuacja miała ulec poprawie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wzrost cen jest zatem nieunikniony - przyznał.

Szef działu dóbr konsumenckich w Essity dodał, że z większością klientów koncern ma otwarte umowy, dzięki czemu może szybciej reagować, ale umowy długoterminowe "wymagają pilnej adaptacji". - Zakładam, że rosnące koszty znajdą odzwierciedlenie również w cenach towarów na półkach sklepowych - powiedział.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny gazu i prądu uwolnione? URE podjął decyzję. Ceny prądu w górę o 24 proc., gazu o ponad 50 proc.

Główni dostawcy surowca do produkcji papieru toaletowego ostrzegali

Już w kwietniu fińska Metsä Fibre oraz szwedzka Södra Cell International, główni dostawcy surowca do produkcji papieru toaletowego ostrzegali, że dodatkowe środki bezpieczeństwa na granicach związane z pandemią COVID-19, powodują znaczne przestoje w transporcie surowca. Ciężarówki z pulpą stały w wielogodzinnych korkach, a czasem opóźnienia w portach i na granicach sięgały nawet kilku dni - podaje Inn Poland.

Zobacz wideo Co może zdrożeć? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: