Emerytury w 2022. Jaka waloryzacja czeka seniorów? Według ekspertów może być rekordowa

W marcu 2022 roku dowiemy się, o ile wzrosną emerytury i renty. Waloryzacja, głównie z uwagi na wysoką inflację, może być jednak rekordowa. Dobrą wiadomością dla seniorów może być też Polski Ład. Złą - wyższe ceny.

Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji. O tym, ile wyniesie w 2022 roku, przekonamy się dopiero po nowym roku. Wartość waloryzacji jest bowiem wypadkową średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług dla gospodarstw domowych w poprzednim roku i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia

Potwierdziła to we wrześniu Marlena Maląg, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Stwierdziła, że ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy w lutym 2022 r., przed marcową waloryzacją. Wówczas jasne też będzie, jak wielkim kosztem dla budżetu będzie waloryzacja. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ceny prądu rosną. Co z rekompensatami?

Emerytury w 2022 roku i rekordowa waloryzacja? To możliwe

W projekcie budżetu przyjęto, że waloryzacja emerytur wyniesie w przyszłym roku 4,89 proc. Ostatecznie jednak ta wartość może być znacząco wyższa, bo dużo zależy tu od inflacji, która w listopadzie wyniosła blisko 8 proc. Według części ekonomistów w grudniu może być jeszcze wyższa i sięgnąć nawet 9 proc. Na początku roku może osiągnąć 10 proc., ale to dla wysokości waloryzacji znaczenia mieć już nie będzie. 

Według Oskara Sobolewskiego, eksperta Instytutu Emerytalnego, waloryzacja może być wyższa, niż ta, którą założył rząd w projekcie budżetu. - Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur przekroczy 6 proc. Biorąc pod uwagę inflację od stycznia do listopada, przewiduję, że wyniesie 6,15 proc., ale nie wiadomo jeszcze, co wydarzy się w grudniu - stwierdził w rozmowie z next.gazeta.pl.

Tunel pod Ursynowem na S2 Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Emerytury bez podatku

Dla emerytów i rencistów równie ważne, jak waloryzacja, będą nowe zasady podatkowe. W 2022 roku wprowadzi je Polski Ład. Osoby, które otrzymują świadczenia na poziomie 2500 zł miesięcznie, nie odprowadzą w ogóle podatku PIT, a jedynie składkę zdrowotną.

Rząd przekonuje, że na nowym sposobie rozliczania zyska 90 proc. seniorów. Przeciwnicy rozwiązania wskazują, że obciążenia podatkowe przerzucone na przedsiębiorców mogą doprowadzić do wzrostu cen, które będą wyższe od ewentualnych zysków z Polskiego Ładu. 

- Zgadzam się z ekonomistami, którzy przewidują, że inflacja nie będzie spadać szybko. Jeśli wyhamuje, to może po pierwszej połowie przyszłego roku. Na sytuację emerytów pozytywnie to nie wpłynie, bo ceny do tego czasu będą już wysokie - żywność, energia, paliwo, leki. Nie wyobrażam sobie, by te towary potaniały, w najlepszym razie po prostu przestaną drożeć - stwierdził Oskar Sobolewski z instytutu emerytalnego. 

ZUS (zdjęcie ilustracyjne) Ponowne przeliczenie emerytury 2021. ZUS nie rozpatrzy wszystkich wniosków

Więcej o: