Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienie lekarskie wystawiane jest wyłącznie w formie elektronicznej. Zaświadczenie jest przesyłane od razu po wystawieniu na profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz do systemów ZUS.
Zgodnie z ustawą, zwolnienie lekarskie może być wstawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza specjalistę, lekarza w szpitalu oraz lekarza stomatologa. Jakie informacje są widoczne dla pracodawcy?
Na elektronicznym zwolnieniu lekarskim (e-ZLA) znajduje się:
Na zwolnieniu widać więc, jaki lekarz wystawił zwolnienie oraz w jakiej placówce pacjent został przyjęty. Na L4 nie ma jednak kodu choroby, z powodu której dana osoba dostała zwolnienie lekarskie.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Na zwolnieniu od lekarza znajdują się jedynie kody chorób. Prezentują się one następująco:
Na e-ZLA nie pojawia się więc numer statystyczny choroby, na podstawie której wydano zwolnienie. Ponadto na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się kodu "B" oraz "D". Ukrycie informacji o powodach przyznania L4 ma związek z przyjęcia ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu takich danych.
Zgodnie z art. 221 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r., pracodawca nie może wymagać od pracownika podania informacji na temat stanu zdrowia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wiedza ta jest potrzebna do skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy.