Zerowy VAT na żywność w Polsce. Nieoficjalnie: Jest nieformalna zgoda KE

Jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na zerową stawkę VAT na żywność w Polsce praktycznie od zaraz. To sukces negocjacyjny polskich władz i prezent pod choinkę od KE - informuje rmf24.pl

Polski rząd chciał, by zerowa stawka VAT (co ma związek z rosnącą inflacją) obowiązywała w naszym kraju jeszcze przed wejściem w życie nowej dyrektywy UE w tej sprawie - jest to planowane na koniec pierwszej połowy przyszłego roku (obecny przepis nie pozwala na taką stawkę). 

"Komisja Europejska po prostu przymknie oczy na fakt, że Polska przez kilka miesięcy nie będzie w zgodzie z aktualną dyrektywą VAT-owską. Bruksela zgadza się, dlatego że za kilka miesięcy wejdzie w życie nowa dyrektywa - uzgodniona 7 grudnia przez ministrów finansów UE, która już na to pozwala" - podaje portal. 

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Ryszard Terlecki: Trwają prace nad obniżką podatku VAT na żywność

Wcześniej we wtorek wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że trwają prace nad obniżką podatku VAT na żywność. Terlecki przypomniał, że decyzja wymaga zgody Komisji Europejskiej. Dodał, że rozmowy są prowadzone. Jednak - jak mówił - rządzący są dobrej myśli i oczekują przychylnej decyzji Komisji Europejskiej.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki podatku VAT do zera na podstawowe produkty żywnościowe.

Przeczytaj więcej informacji o rolnictwie na stronie głównej Gazeta.pl

Miałaby ona zostać wprowadzona na co najmniej pół roku i obowiązywać od lutego. W tej sprawie został skierowany wniosek do KE. Obecne przepisy unijne nie zezwalają na zerową stawkę VAT na żywność, a jedynie na zastosowanie stawki obniżonej do 5 proc.

Tarcza antyinflacyjna

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy tworzące rządową tarczę antyinflacyjną. Jej pierwsze elementy, w postaci obniżonej stawki akcyzy na paliwa silnikowe, obowiązują od 20 grudnia.

Od 1 stycznia paliwa zostaną wyłączone z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej, natomiast z akcyzy zostanie zwolniona energia elektryczna dla gospodarstw domowych. Niższe stawki podatku będą obowiązywać do 31 maja.

Więcej o: