Rząd obiecuje "więcej w portfelach". Ale Polski Ład przyniesie Polakom niewiele. Jest nowy kalkulator

Polski Ład nie doprowadzi do znaczącego obniżenia pensji większości Polaków. Tak przynajmniej wynika ze specjalnego kalkulatora, który znajduje się na nowej rządowej stronie. Ci, którzy zarabiają naprawdę dobrze, muszą się jednak ze stratami liczyć. Ile zyskają zarabiający mniej?

Polski Ład, który wchodzi w życie w 2022 roku, zmieni sposób rozliczania z fiskusem. Inna będzie kwota wolna od podatku, inny próg podatkowy. Po nowemu rozliczać będziemy też składkę zdrowotną. Ale jak w praktyce nowe regulacje przełożą się na wysokość zarobków?

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy czeka nas atak Rosji na Ukrainę? Kwaśniewski: Sytuacja z Ukrainą jest trudna

Jest nowy kalkulator zarobków. Polski Ład pozwoli zyskać?

We wtorek rząd uruchomił nową stronę. Wiecejwportfelach.gov.pl zawiera kalkulator pensji. By z niego skorzystać, trzeba wpisać "miesięczne wynagrodzenie brutto, czyli Twoją pensję wskazaną w umowie o pracę, przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne (składek ZUS) i podatków" - czytamy. 

Dodatkowo kalkulator pozwala uwzględnić:

  • pracę poza miejscem zamieszkania – w przypadku gdy miejsce zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, pracownikowi przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości - 300,00 zł miesięcznie (zamiast 250 zł miesięcznie),
  • wpłaty do PPK – są finansowane przez podmiot zatrudniający i podwyższają podstawę opodatkowania. Wpłaty do PPK finansowane przez pracownika są odliczane z jego wynagrodzenia netto.
  • Kalkulator wynagrodzeń pozwala także sprawdzić korzyści, które wynikają z rządowych programów „Rodzina 500+" i „Rodzinny kapitał opiekuńczy". To nowe świadczenie w wysokości 12 tys. zł na drugie, trzecie i każde kolejne dziecko, do wykorzystania pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Wypłata środków będzie następowała w formie ratalnej - po 1 tys. zł miesięcznie przez jeden rok lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Płaca minimalna. Zysk 137 zł miesięcznie. Po wpisaniu do kalkulatora kwoty 2800 zł - tyle wynosi dziś pensja minimalna, uzyskujemy kwotę 2198,67 zł. Oznacza to, że Polski Ład zostawi w kieszeni dodatkowe 137 zł rocznie. 

Mediana. Zysk 67 zł miesięcznie. W kalkulator wpisaliśmy też kwotę 4702 zł, bo tyle według Głównego Urzędu Statystycznego wynosi mediana wynagrodzenia w polskich przedsiębiorstwach w październiku 2020 roku. W tym wypadku pensja "na rękę" wzrośnie do ok. 3470 zł. 

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Brak zysku. Przy kwocie  6.022,49 zł Polski Ład niczego nie zmienia. Wedle obliczeń rządowego kalkulatora po 1 stycznia pensja będzie taka sama jak obecnie i wyniesie ok. 4334 zł "na rękę".

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Pechowa "13". Jeśli zarobisz więcej niż 13 tys. zł, zaczniesz tracić

Przy wyższych kwotach obliczenia kalkulatora trochę "wariują". Przy kwocie 10500 zł brutto Polski Ład niczego nie zmienia. Przy kwocie 11500 zł miesięcznie zysk na rękę ma wynieść ok. 25 zł. 

Straty, według kalkulatora, zaczynają się od zarobków wynoszących 12800 zł brutto. W tym wypadku ma ona wymiar symboliczny, bo wynosi zaledwie 33 grosze. Przy pensji 14000 zł strata rośnie do ok. 87 zł, przy 15000 wynosi już 163 zł, przy 16000 zł - 239 zł. 

Wyższe pensje oznaczają wyższe straty - przy 20000 zł ok. 540 zł "na minusie", przy 25000 zł strata rośnie do ponad 900 zł. Przy zarobkach bardzo wysokich strata jest jeszcze wyższa - pensja w wysokości 50 000 zł zmniejszy się o ok. 2800 zł, a przy 100 000 zł  strata rośnie do 6500 zł. 

Prezentacja programu Polski ŁadPolski Ład kończy z czynnym żalem przy korekcie JPK_VAT. Zmiany od 2022 r.

Więcej o: