Boże Ciało 2022. Kolejne ruchome święto w kalendarzu. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od pracy?

Boże Ciało 2022 to, podobnie jak Wielkanoc, święto ruchome. Z tego powodu każdego roku Polacy zaglądają do kalendarzy, by sprawdzić, kiedy wypada. Zazwyczaj pojawiają się też pytania: czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Wyjaśniamy

Boże Ciało to tradycyjna uroczystość liturgiczna obchodzona w Kościele katolickim. Każdego roku pojawia się jednak w kalendarzu w innym terminie. Zawsze przypada bowiem na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

W praktyce oznacza to, że może wypadać między 21 maja a 24 czerwca. Kiedy Boże Ciało wypada w roku 2022? W czwartek 16 czerwca

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich stóp procentowych możemy się spodziewać w 2022 r.? Dr Czerniak: Przypuszczam, że na poziomie 3-4%

Boże Ciało 2022 roku, czyli okazja, by postarać się o długi weekend

Zgodnie z prawem Boże Ciało to w Polsce dzień wolny od pracy. A skoro wypada w czwartek, warto tę datę zapamiętać, by postarać się o długi czerwcowy weekend. Warto jednak pamiętać, że wedle prawa piątek 17 czerwca nie jest dniem wolnym. To, czy będziemy mogli wyjechać na krótki urlop, zależy więc od dobrej woli właściciela zakładu, w którym pracujemy. 

Boże ciało będzie kolejną okazją w 2022 roku, by wyskoczyć na długi weekend. W kalendarzu warto zaznaczyć też majówkę. 1 maja (Święto Pracy) przypada bowiem w niedzielę, ale 3 maja (Święto Konstytucji) wypadnie na wtorek. I znów jeden dzień wolnego zafunduje nam długi weekend (1-4 maja), a cztery dni pozwolą odpocząć całe 8 dni (1-8 maja).

NASA Space TelescopeHubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Boże Ciało. Ważne święto w polskiej tradycji

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Tradycją w Polsce są organizowane tego dnia procesje, które przechodzą ulicami wielu miast.

Pochód z Najświętszym Sakramentem zatrzymuje się przy czterech przygotowanych ołtarzach, a tam czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Tradycja celebrowana w Polsce nawiązuje do objawień bł. Julianny z Cornillon. Doznawała ona wizji w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu już od kiedy miała 16 lat. Ujawniła ich treść w 1230 roku. 

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa