Umarł LIBOR, niech żyje SARON. To on teraz będzie rządził kredytami we frankach. Zmiana już w 2022 r.

Od 2022 roku umowy rozliczane we frankach szwajcarskich będą odwoływać się do nowego wskaźnika. LIBOR odchodzi bowiem do przeszłości. Jak ważna jest zmiana? Czy może być podstawą do wypowiedzenia umowy przez bank lub kredytobiorcę?

Kredytobiorcy, którzy nabyli nieruchomości finansowane kredytem denominowanych we franku szwajcarskim, w swoich umowach mają odwołanie do istotnego wskaźnika. Do 31 grudnia 2021 roku jest nim LIBOR CHF. Nazwa to skrót od London Interbank Offered Rate - referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie.

Losy wskaźnika zostały już jednak przesądzone. Od 2022 roku używany będzie inny. Co to oznacza dla kredytobiorców? Czy mają na przykład podstawy, by anulować swoje umowy?

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 99

Był LIBOR, nadchodzi SARON

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  Komisja Europejska wyznaczyła zamiennik dla LIBOR CHF. Zastąpi go wskaźnik referencyjny z rodziny SARON. 

Wskaźniki SARON są zalecanymi przez m. in. Szwajcarski Bank Centralny następcami wskaźników LIBOR CHF. Są one wpisane na listę wskaźników referencyjnych prowadzoną przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Spełniają wszystkie wymogi prawa europejskiego dotyczące jakości opracowywania wskaźnika referencyjnego.

NASA Space TelescopeHubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Czy można wypowiedzieć umowę kredytu, bo SARON zastąpił LUBOR?

I w tej sprawie stanowisko Urzędu jest jednoznaczne. Jak wyjaśnia w swoim komunikacie wprowadzenie SARON do trwających umów kredytowych nie będzie wymagało zmieniania ich treści. Jak podkreśla UOKiK, kredytobiorcy kontynuują spłatę swoich zobowiązań z zastosowaniem zamiennika LIBOR CHF, przy zachowaniu pozostałych zasad. Zasady dokładnego stosowania mogą się nieco różnić. Dlatego by poznać szczegóły stosowania następcy LIBORU w swojej umowie kredytowej, warto być w kontakcie z bankiem. 

Jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego, administratorem wskaźnika referencyjnego stopy procentowej Swiss Average Rate ON (SARON) jest SIX Financial Information AG z siedzibą w Zurichu. Informacje dotyczące wskaźnika referencyjnego stopy procentowej SARON będzie można sprawdzać m.in. na tej stronie

.Polski Ład przeorze nasz system podatkowy, a rząd będzie bawił się w klasy