Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości powstanie w 2025 r. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę powołującą w strukturach policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Zadaniem nowej służby ma być zwiększenie ochrony obywateli przed zagrożeniami w sieci.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiedzialne za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wykrywanie i ściganie sprawców cyberprzestępstwUstawa przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa 4,43 mld zł w ciągu 10 lat na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości. Kwota ta ma zapewnić "unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej policji oraz umożliwić wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość" - wyjaśniono w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

.Rząd tworzy nową jednostkę. Będzie mogła hakować urządzenia Polaków

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości powstanie w 2025 roku

Ustawa wprowadza zmiany w procedurze naboru do służby w policji, które mają umożliwić prowadzenie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie bezpośrednio do służby w jednostce zwalczania cyberprzestępczości.

Podczas naboru będą brane pod uwagę wiedza i umiejętności z zakresu informatyki, funkcjonowania systemów informatycznych, systemów teleinformatycznych, sieci teleinformatycznych oraz znajomości języka obcego z tego zakresu.

Więcej aktualnych informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pegasus wykryty w 45 krajach świata, w tym w PolscePegasus - remedium na niesfornych obywateli? Dlaczego jest tak skuteczny?

Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie powoływany spośród oficerów policji przez ministra spraw wewnętrznych i administracji na wniosek komendanta głównego policji.

Przewidziano również przyznanie policjantowi pełniącemu służbę w nowej formacji dodatkowe świadczenie w wysokości od 70 do 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów.

Jak pisaliśmy wcześniej na Next.gazeta.pl, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma ruszyć w 2025 r. Nowa służba zatrudni 1,8 tys. pracowników, którzy będą zarabiali 10-15 tys. zł miesięcznie.

Zobacz wideo "Cyberprzestępcy nie śpią". Ochrona danych największym wyzwaniem dla firm w czasie pandemii?
Więcej o: