E.ON Polska podnosi ceny aż o jedną trzecią. Zapłac(z)ą mieszkańcy Warszawy. Już dostają listy

E.ON Polska (do niedawna innogy Polska) rozsyła swoim klientów indywidualnym powiadomienia o podwyżce ceny prądu o 33,2 proc. Wyższe stawki zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Spółka E.ON Polska (dawniej innogy Polska) informuje swoich klientów indywidualnych o podwyżce cen energii elektrycznej, która wejdzie w życie już od 1 stycznia 2022 r. 

Z powodu wzrostu cen na rynkach hurtowych jesteśmy zmuszeni, niestety, podwyższyć cenę energii elektrycznej o 33,2 procent, a opłatę handlową maksymalnie o 1,91 zł miesięcznie

- informuje w komunikacie dla klientów, cytowanym przez TVN24. Do listu E.ON Polska dołącza wykres notowań energii na Towarowej Giełdzie Energii.

W obecnej sytuacji na rynku energii elektrycznej, gdzie koszty jej zakupu na rynkach hurtowych wzrosły o ponad 100 proc. od początku 2021 roku, jesteśmy zmuszeni podnieść ceny sprzedaży. Dla najpopularniejszej grupy taryfowej G11 szacunkowy wzrost ceny innych sprzedawców wynosi 37 proc. E.ON Polska podwyższy ceny sprzedaży energii elektrycznej o 33,2 proc.

- informuje spółka na Facebooku w odpowiedzi na posty zdenerwowanych odbiorców.

Zobacz wideo Jakich cen prądu możemy się spodziewać? Derski: Rachunki wzrosną ok. 20 proc.
  • Więcej o cenach prądu przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

E.ON Polska nie musi liczyć na zgodę URE

E.ON Polska ma w kraju ok. 1 mln klientów, głównie na terenie Warszawy. E.ON Polska działa na rynku konkurencyjnym, taryfy spółki nie muszą więc otrzymywać zielonego światła od Urzędu Regulacji Energetyki. URE wydaje takie zgody wyłącznie dla tzw. sprzedawców z urzędu, tj. dla taryf firm: PGE, Tauron, Enea i Energa.

17 grudnia 2021 r. prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech wymienionych wyżej sprzedawców z urzędu. Od stycznia 2022 r. rachunki za prąd (netto) odbiorców w statystycznym gospodarstwie domowym (rozliczane kompleksowo, tj. sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wzrosną o ok. 24 proc., czyli średnio 21 zł miesięcznie. 

Jednocześnie w ramach tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca 2022 r. zniesiona zostanie akcyza na energię elektryczną oraz obniżona stawka VAT na nią (z 23 do 5 proc.). Według wyliczeń rządu, małżeństwo emerytów, które mieszka w bloku, na obniżce danin związanych z energią oszczędzi 31 zł, a rodzina 2+2 44 zł. Rząd zapewnia, że w razie potrzeby przedłuży lub rozszerzy działanie tarczy antyinflacyjnej.

Więcej o: