Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w połowie grudnia, że ceny prądu wzrosną o około 24 proc. I mimo że rządowa tarcza antyinflacyjna pomoże zmniejszyć wysokość podwyżek za prąd, to zrobi to jedynie tymczasowo.
W pierwszych miesiącach 2022 roku stawka podatku VAT dla energii elektrycznej zostanie obniżona z 23 proc. do 5 proc. Obniżone stawki mają jednak obowiązywać tylko do 31 marca. Po tym czasie dostawcy energii wrócą więc do poprzednich rozliczeń. Wiele osób zastanawia się więc, jak może zacząć żyć bardziej oszczędnie. Przedstawiamy sposoby na oszczędzanie prądu zebrane przez firmę Energa.
1. Wyłączaj światło, gdy opuszczasz pomieszczenie
Pamiętaj, by nie zostawiać niepotrzebnie włączonego oświetlenia w pomieszczeniach, w których w danej chwili nie przebywasz. Światło warto wyłączyć, nawet jeśli pokój opuszczamy jednie na krótką chwilę. Wyjątkiem od tej zasady są jednak świetlówki kompaktowe (znane też jako żarówki energooszczędne) - w ich przypadku światło należy wyłączać tylko, jeśli pomieszczenie opuszczamy na dłużej niż pięć-sześć minut.
2. Wymień żarówki na energooszczędne
Wymiana żarówek to jednak kolejny sposób na oszczędzanie energii. Żarówki energooszczędne zużywają pięć razy mniej prądu niż te standardowe, a w dodatku są znacznie trwalsze.
3. Odłączaj z kontaktu nieużywany sprzęt
Urządzenia pozostawione w trybie czuwania, czyli "stand-by', nadal pobierają prąd, nawet jeśli w danej chwili nie pracują. W dodatku wiele osób decyduje się nie odłączać z kontaktu komputera (co nie tylko negatywnie wpływa na rachunki, ale także na żywotność baterii) czy pozostawiać podłączoną do gniazdka ładowarkę, nawet wtedy, gdy nie ładuje aktualnie swojego urządzenia.
Ważne! Pobór prądu w przypadku jednego urządzenia pozostawionego w trybie "stand by" w skali roku kosztuje ok. 70 zł. A każdy z nas ma w domu średnio co najmniej cztery tego typu sprzęty.
Z pomocą w takich przypadkach może przyjść listwa zasilająca z wyłącznikiem. Mimo że urządzenia pozostaną do niej podłączone, jednym przyciskiem możemy odciąć pobieranie przez nie energii.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
4. Gotuj uważniej
W kuchni przede wszystkim warto pamiętać o gotowaniu potraw pod przykryciem - niezależnie od rodzaju używanej kuchenki czas potrzebny do podgrzania jedzenia znacząco się skróci. Nie bez znaczenia są także wykorzystywane naczynia. Powinny dobrze przewodzić ciepło, być dobrze dopasowane do pola grzewczego płyty i mieć dopasowane pokrywki - najlepiej przezroczyste, dzięki czemu łatwiej będzie ci kontrolować odpowiednią temperaturę bez potrzeby podnoszenia pokrywki, a tym samym uciekania ciepła.
5. Zmywaj w zmywarce
Dzięki myciu naczyń w zmywarce oszczędzisz prąd, ale i wykorzystywane detergenty. Pamiętaj jednak, by zawsze załadowywać ją do pełna (podobnie zresztą w przypadku pralki).
6. Zwracaj uwagę na klasę energetyczną kupowanych sprzętów
Wraz ze wzrostem klasy energetycznej sprzętu wzrasta także jego cena. Warto jednak w ramach możliwości zainwestować w jak najwyższą klasę, dzięki czemu urządzenie będzie pobierać mniejszą ilość prądu podczas pracy. Od marca 2021 roku w całej Unii Europejskiej zrezygnowano z oznaczeń klasy energetycznej z plusem na rzecz siedmiostopniowej skali - od A do G. Obecnie więc sprzęt, który wcześniej otrzymywał najwyższą etykietę A+++, dziś oznaczany jest jako B.