Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają netto 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wysokość dopłat będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym i ich dochodów - będzie to wsparcie od 400 do 1150 złotych.
W przypadku gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, dodatek osłonowy będzie o 25 proc. wyższy i wyniesie:
Ministerka Anna Moskwa poinformowała, że świadczenie będzie przyznawane również po przekroczeniu progów dochodowych, tyle że jego wysokość będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.
Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. W dokumencie należy udokumentować dochód gospodarstwa domowego.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Ministerka Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że podpisała rozporządzenie określające wzór wniosku, który trzeba złożyć, by otrzymać dodatek osłonowy. Resort uruchomił specjalną infolinię dla gmin. Informacje na temat wniosku będzie można uzyskać, dzwoniąc pod numer: 22 369 14 44.
Dodatek osłonowy, wzór fot. gov.pl
Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które mają na to otrzymać dotacje z budżetu państwa. Szefowa resortu klimatu zaznaczyła, że wsparcie będzie wypłacane w dwóch równych ratach - do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, ale zrobią to przed końcem października, otrzymają pełną kwotę.
We wniosku należy:
Rządową instrukcję jak wypełnić wniosek zamieszczono pod TYM adresem.
Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że gospodarstwa domowe wykorzystujące węgiel do ogrzewania, muszą złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wyjaśniła, że w najbliższym półroczu wszyscy właściciele lub zarządcy budynków muszą zgłosić informacje o źródłach ogrzewania. - Żeby gmina mogła dokonać weryfikacji tego źródła ogrzewania, będzie korzystała z ewidencji. W związku z tym jest konieczność złożenia wniosku, zarejestrowania, zadeklarowania źródła ogrzewania w terminie wcześniejszym, żeby ułatwić procedurę - tłumaczyła Anna Moskwa.