Dodatek osłonowy. Wnioski o dofinansowanie antyinflacyjne można już składać. Jak to zrobić? [WZÓR]

Od wtorku w urzędach gmin lub w ośrodkach pomocy społecznej można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma zrekompensować najbardziej potrzebującym koszty inflacji i pokryć część wydatków na energię i żywność. Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że o to wsparcie będzie się mogła ubiegać ponad połowa gospodarstw domowych.

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają netto 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wysokość dopłat będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym i ich dochodów - będzie to wsparcie od 400 do 1150 złotych.

 • 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł netto miesięcznie;
 • 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł netto na osobę miesięcznie;
 • 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, dodatek osłonowy będzie o 25 proc. wyższy i wyniesie:

 • 500 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
 • 750 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
 • 1062,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
 • 1437,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Ministerka Anna Moskwa poinformowała, że świadczenie będzie przyznawane również po przekroczeniu progów dochodowych, tyle że jego wysokość będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

Dodatek osłonowy. Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. W dokumencie należy udokumentować dochód gospodarstwa domowego.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ministerka Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że podpisała rozporządzenie określające wzór wniosku, który trzeba złożyć, by otrzymać dodatek osłonowy. Resort uruchomił specjalną infolinię dla gmin. Informacje na temat wniosku będzie można uzyskać, dzwoniąc pod numer: 22 369 14 44.

Dodatek osłonowy, wzórDodatek osłonowy, wzór fot. gov.pl

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które mają na to otrzymać dotacje z budżetu państwa. Szefowa resortu klimatu zaznaczyła, że wsparcie będzie wypłacane w dwóch równych ratach - do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, ale zrobią to przed końcem października, otrzymają pełną kwotę. 

We wniosku należy:

 • podać dane osobowe oraz liczbę członków rodziny;
 • potwierdzić lub zaprzeczyć, że głównym źródłem ciepła jest paliwo stałe wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków;
 • wskazać, do którego organu odprowadzamy składki zdrowotne;
 • wyliczyć kwoty ewentualnych alimentów płaconych przez wnioskodawcę;
 • podać informację o dochodach nieopodatkowanych lub z gospodarstwa rolnego ( potwierdzenie wymaga wypełnienia części III wniosku). Jeżeli taką formę dochodu uzyskało kilku członków gospodarstwa domowego, należy wypełnić dla nich oddzielne oświadczenia.

Rządową instrukcję jak wypełnić wniosek zamieszczono pod TYM adresem. 

Rząd przypomina o CEEB

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że gospodarstwa domowe wykorzystujące węgiel do ogrzewania, muszą złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wyjaśniła, że w najbliższym półroczu wszyscy właściciele lub zarządcy budynków muszą zgłosić informacje o źródłach ogrzewania. - Żeby gmina mogła dokonać weryfikacji tego źródła ogrzewania, będzie korzystała z ewidencji. W związku z tym jest konieczność złożenia wniosku, zarejestrowania, zadeklarowania źródła ogrzewania w terminie wcześniejszym, żeby ułatwić procedurę  - tłumaczyła Anna Moskwa.

Więcej o: