Waloryzacja emerytur 2022. Ministerka Marlena Maląg powiedziała, ile wyniesie minimalna podwyżka

Waloryzacja emerytur już niebawem. Ze względu na wysoką inflację, może być jedną z najwyższych w historii. Ministerka pracy i rodziny, Marlena Maląg zdradziła, ile wyniesie podwyżka emerytur w 2022 roku.
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Wskaźnik waloryzacji jest ustalany z uwzględnieniem inflacji produktów i usług oraz 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia. W projekcie budżetu na 2022 rok rząd założył, że świadczenia zostaną podwyższone o 4,89-5,85 proc. W takim wypadku emeryci mogliby liczyć na świadczenie wyższe miesięcznie o 55 do 230 złotych. Przy tym założeniu emerytura minimalna powinna wynieść 1 312 złotych.

Waloryzacja emerytur w 2022 roku. Maląg powiedziała o ile wzrosną świadczenia

Waloryzacja będzie jednak wyższa niż zakładał budżet. Rosną inflacja może sprawić, że emeryci dostaną najwyższe podwyżki emerytury od 13 lat. W grudniu bowiem inflacja wyniosła 8,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W związku z tym dr Antoni Kolek na łamach Fakt.pl szacował, że emerytury wzrosną o 6,55-6,7 proc. Rząd jednak potwierdził, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy. 

Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc.

- powiedziała Marlena Maląg we wtorkowym programie Newsroom WP. Wskaźnik ten może jednak jeszcze wzrosnąć. Waloryzację przeprowadza się w marcu, na podstawie szacunków dostępnych w lutym. 

Waloryzacja procentowa

PiS obiecywał wprowadzenie waloryzacji procentowo-kwotowej. I tak w 2019 roku emeryturę podniesiono minimalnie o 70 zł. W następnych latach kwota ta spadła do 50 zł i w praktyce w ogóle nie obowiązywała, ponieważ procentowo podwyżki były wyższe niż ten próg. Jak poinformowała Maląg, w tym roku zupełnie zrezygnowano z waloryzacji kwotowej i wybrano jedynie procentową podwyżkę emerytur.

***

Rząd twierdzi, że wszystkie problemy z Polskim Ładem są przejściowe, zostaną naprawione, a na zmianach zyskają lub nie stracą ci, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak wielu Polaków wciąż nie wie, jak będzie wyglądać ich pensja za styczeń. Jak można policzyć swoje wynagrodzenie? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak zabezpieczyć się przed możliwością niższych zarobków? Przysyłajcie wasze pytania na adres: news_gazetapl@agora.pl. Zadamy je w waszym imieniu w programie Q&A w najbliższy czwartek 13 stycznia o 12:00. Naszym gościem będzie Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w firmie Grant Thornton

Więcej o: