Podwyżki na autostradzie A2. GDDKiA: Nie znajdują uzasadnienia, uderzają w kierowców

Wzrost stawek opłat na autostradzie A2 jest "niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy" - oceniła GDDKiA. Chodzi o podwyżkę opłat, które od 10 stycznia obowiązują na odcinku Nowy Tomyśl - Konin.

Spółka Autostrada Wielkopolska powiadomiła 7 stycznia o zmianie stawek za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 na trasie pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem w Wielkopolsce. Zmiany weszły w życie w poniedziałek 10 stycznia.

Podwyżki spółka tłumaczyła "rosnącą w szybkim tempie i utrzymującą się na najwyższym poziomie od 20 lat inflacją, wzrostem cen w sektorze budowlanym oraz cen producenckich", które "przekładają się na wzrost kosztów zarówno utrzymania, jak i aktualnie realizowanych i planowanych inwestycji".

GDDKiA o podwyżkach na A2: Nie znajdują uzasadnienia w obecnej sytuacji

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła swoje stanowisko w sprawie podwyżek opłat na odcinku Nowy Tomyśl - Konin autostrady A2. "W ocenie GDDKiA wzrost stawek opłat jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy" - czytamy w komunikacie.

GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy. Niezależnie od tego, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku od koncesjonariusza, GDDKiA zwróciła się z prośbą o rozważenie okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji AWSA w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd

- podkreślono.

Drogowcy wskazują, że zmiana stawki opłat może prowadzić do przeniesienia się części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A2, co stoi w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym. "Zdaniem GDDKiA, koncesjonariusz, ustalając kwotę podwyżki, nie wziął pod uwagę wyjątkowych okoliczności gospodarczych oraz zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej w okresie pandemii. GDDKiA zwraca uwagę, że wprowadzenie wnioskowanej przez koncesjonariusza podwyżki nie znajduje uzasadnienia w obecnej sytuacji" - wyjaśniono.

Przeczytaj więcej informacji o opłatach na stronie głównej Gazeta.pl

Podwyżki na odcinku autostrady A2. Jak wzrosły opłaty?

Nowe stawki zostały opublikowane na stronie spółki Autostrada Wielkopolska. Obowiązująca od 10 stycznia stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem wynosi:

  • 25 zł (wzrost o 2 zł) - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach),
  • 37 zł (wzrost o 3 zł) - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
  • 57 zł (wzrost o 5 zł) - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 87 zł (wzrost o 7 zł) - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
  • 250 zł (wzrost o 20 zł) - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).
Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy
Więcej o: