"300 złotych od prezydenta Andrzeja Dudy" za szczepienie? Nie, to cyberoszuści. Mogą wyczyścić konto bankowe

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed nową metodą cyberoszustów. Fałszywa strona ma oferować "300 zł od prezydenta Andrzeja Dudy" za szczepienie. Po podaniu swojego hasła na tej stronie, można spodziewać się wyczyszczenia konta bankowego.

"Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków. Nie dajcie się nabrać!" - ostrzega na Twitterze Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

Zobacz wideo Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech]

Oszustwo na pieniądze od prezydenta. Oferując 300 złotych, czyszczą konto bankowe

Oszuści bardzo często wykorzystują pandemię do wzbogacenia się. Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował na Twitterze o ich najnowszej metodzie. Cyberprzestępcy tym razem założyli specjalną stronę, która oferuje 300 złotych od prezydenta Andrzeja Dudy w zamian za szczepienie. "Odbierz 300 zł za szczepienie od Prezydenta Andrzeja Dudy. Wypłata 300 zł za szczepienie w ramach programu 'Wsparcie'. Pieniądze dostaną wszyscy Polacy, którzy przeszli pełny cykl szczepienia" - możemy przeczytać na fałszywej stronie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Oszuści opisali cały proces odbioru 300 zł za zrealizowane szczepienie, który prowadzi do fałszywej strony banku. Wprowadzenie haseł na takiej stronie może skończyć się wyczyszczeniem konta" - ostrzega na Twitterze Paweł Piekutowski z zespołu cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego, który zajmuje się m.in. opisywaniem najnowsze sposoby działania cyberoszustów.

Fałszywe SMS-y od GIS. Oszustwo na kwarantannę

Kilka miesięcy wcześniej GIS informował o próbie oszustwa na kwarantannę. "Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie…" - taką wiadomość razem z podejrzanym linkiem otrzymało mnóstwo osób w całej Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegał, że taki  SMS jest oszustwem.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron" - informował wówczas na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.

Więcej o: