Minister Finansów: Pracodawcy muszą liczyć pensje podwójnie. Najpierw Polski Ład, potem stare zasady

Ministerstwo Finansów oficjalnie ogłosiło, w jaki sposób pracodawcy mają obliczać wysokość pensji. Firmy będą musiały prowadzić dwa systemy jednocześnie - według nowych i starych zasad.

Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalną instrukcję dla pracodawców w celu obliczenia wysokości pensji pracownika. W praktyce sprowadza się ona do tego, że wynagrodzenia muszą być wyliczane podwójnie. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z immunitetem Banasia? Tomczyk: Powinien zostać na swoim stanowisku

Jak liczyć pensje? To proste. Dwa razy

Oficjalne objaśnienie, cytowane przez "Rzeczpospolitą", nakazuje w pierwszej kolejności wyliczenie należności według nowych, obowiązujących od początku roku, zasad podatkowych. Polski Ład pozwala w tym wypadku na zastosowanie ulgi dla klasy średniej (chyba że pracownik sam z niej zrezygnował) czy formularza PIT-2 (o ile pracownik go złożył). Pracodawca musi także zastosować inne odliczenia - takie jak chociażby dla rodziny, w której jest co najmniej czworo dzieci. 

Ale to nie wszystko. Pracodawca musi też bowiem uwzględnić brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Wynosi ona od stycznia 9 proc., i - w odróżnieniu od lat poprzednich - nie zmniejsza już zaliczki na podatek. Pod uwagę trzeba też wziąć wyższą kwotę wolną od podatku, która może zwiększyć pensję o nawet 425 zł miesięcznie. 

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Najpierw nowy sposób, a potem stary

Na tym zadanie pracodawców się jednak nie kończy. W kolejnym kroku muszą oni policzyć pensje według zasad z roku 2021. A te są inne. Składka zdrowotna co prawda też wynosiła 9 proc., ale niemal całą (a dokładnie 7,75 proc.), można było odliczyć od podatku.

Inaczej wyglądało też rozliczenie kwoty wolnej od podatku. Była niższa, więc jej wpływ na pensję był niewielki - maksymalnie 43,76 zł. To właśnie dlatego wielu pracowników nie wie, czy złożyło w przeszłości PIT-2, miesięczna strata była bowiem niewielka, a pieniądze i tak wracały do nas w zeznaniu rocznym.

Potem wystarczy tylko potrącić różnicę

Rozliczenia zamknąć jednak nie można. Po obliczeniu wysokości pensji według nowych i starych zasad pracodawca musi zrobić coś jeszcze. Potrącić z wynagrodzenia zaliczkę na PIT. 

Jeśli nowa zaliczka jest wyższa od starej, zaliczkę rozliczamy według starych, korzystniejszych zasad. "A nadwyżkę pobieramy z pensji dopiero w miesiącu, w którym wystąpi tzw. ujemna różnica. Czyli wtedy, gdy zaliczka obliczona według Polskiego Ładu jest niższa od wyliczonej na podstawie starych przepisów" - tłumaczy dziennik. 

W zeznaniu rocznym będzie można wybrać

Podwójny system rozliczania będzie obowiązywał nie tylko w ujęciu miesięcznym, ale i rocznym. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział bowiem w piątek, że Polski Ład gwarantuje podatnikom osiągającym średnie dochody do 12,8 tys. zł brutto (pracującym, emerytom, zleceniobiorcom) zysk lub brak strat.

- Jeśli się okaże, że 2022 roku w jakikolwiek [sposób - red.] pogorszył, o jedną złotówkę status podatkowy, kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać zwrot - zapewnił szef rządu.

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Więcej o: