PIT-28 i PIT-36. Do kiedy trzeba złożyć PIT za wynajem mieszkania?

Rozpoczyna się okres rozliczania podatków. Większość osób ma na to czas do 30 kwietnia. Inaczej wygląda jednak sytuacja osób, które mają dochód z wynajmu mieszkania. Do kiedy muszą się rozliczyć?
Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Polski Ład zmienia zasady opodatkowania dochodów z wynajmu mieszkania. Zmiany wchodzą w życie dopiero w 2023 roku. Od początku przyszłego roku najem prywatny nie będzie już rozliczany na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Prywatny najem mieszkania. Do kiedy w 2022 r. należy złożyć pit?

Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych, robią to w tym roku wciąż na formularzu PIT-36. Oznacza to, że dokumenty muszą trafić do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2022 roku. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Natomiast obywatele, którzy rozliczają przychód z najmu na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zeznanie roczne za rok 2021 powinni złożyć na formularzu PIT-28. Należy zrobić to do 28 lutego 2022 r.

Polski Ład a najem mieszkań. Jakie zmiany od 2023 roku?

W 2023 roku wszyscy właściciele, którzy zdecydują się na wynajęcie mieszkania, będą opodatkowani ryczałtem (8,5 proc. od przychodów do kwoty 100 tys. zł i 12,5 proc. od nadwyżki powyżej tej kwoty) od przychodów ewidencyjnych. Polski Ład od przyszłego roku usunie możliwość opodatkowania dochodu z wynajmu mieszkań na zasadach ogólnych. 

Jan Sarnowski, wiceminister finansów, potrzebę zmian argumentuje postępowaniem wielu osób prywatnych i firm. - Są tacy, którzy wynajmują bez podatku po 20, 30 czy nawet 50 mieszkań. Teraz to się zmieni - stwierdził. 

W jaki sposób wynajmujący zyskiwali, rozliczając się na zasadach ogólnych? Wystarczyło sięgnąć po dostępne narzędzia takie jak amortyzacja czy uwzględnianie w kosztach uzyskania przychodu wydatków na remont oraz utrzymanie. Podatek pomniejszały też odsetki, a nawet składki na ubezpieczenie. 

Więcej o: