Testy w aptekach ruszyły, farmaceuci: "chaos", "99 procent aptek nie spełnia wymogów"

Od czwartku ruszył program darmowych testów na COVID-19 w wybranych aptekach. Okazuje się, że nawet jeśli niektóre punkty byłyby chętne, aby do niego przystąpić, to nie mają do tego odpowiednich warunków. Farmaceuci mówią o wielkim chaosie, systemie, który na razie działa tylko "wirtualnie" i w większości są zdania, że testy nie są dla nich opłacalne.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 stycznia tego roku wskazuje, że farmaceuci mogą wykonywać między innymi testy antygenowe na obecność SARS-CoV-2. W zeszły weekend w tym kierunku ruszyły szkolenia. Od czwartku 27 stycznia w wybranych aptekach klienci będą mieli możliwość sprawdzenia, czy są zarażeni koronawirusem. Jak się okazuje, takich placówek może być niewiele. 

Zobacz wideo Niemal połowa testów na COVID-19 z wynikiem pozytywnym. „Zupełnie mnie to nie dziwi"

Testy w aptekach. "99 procent punktów nie spełnia wymogów"

Ministerstwo Zdrowia obwieściło, że od 27 stycznia będzie można wykonać darmowe testy na obecność COVID-19 w aptekach, ale zdaniem niektórych farmaceutów zdecydowana większość punktów w Polsce nie jest w stanie spełnić warunków, które pozwalają dołączyć do programu. Apteki muszą bowiem zapewnić oddzielny szlak komunikacyjny pomiędzy pacjentami wchodzącymi do apteki i personelem apteki. 

- Myślę, że 99 procent aptek w Polsce nie spełnia wymogów, które pozwoliłyby na przystąpienie do programu. My też ich nie spełniamy - mówi w rozmowie z  TVN24 Robert Duczyński, kierownik apteki na Radogoszczu. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Katarzyna Gancarz z Naczelnej Izby Aptekarskiej w rozmowie z TVN24 przekonuje, że na razie punktów z możliwością wykonania testu będzie zapewne niewiele, ale przypomina, że podobnie było z punktami szczepień, który powstało blisko 1600. Farmaceuci takie porównanie uważają jednak za absurdalne. 

 - To nieporozumienie, łączenie dwóch spraw, których nie wolno łączyć. Na szczepienie przychodzą osoby zdrowe, którym trzeba zapewnić miejsce, gdzie można podać szczepionkę. To sytuacja nieporównywalnie mniej skomplikowana niż praca z ludźmi, którzy mogą być zakażeni. Każdą taką osobę musimy traktować jak potencjalne zagrożenie - dodaje Duczyński. Jak wskazuje, na ten moment nie widzi możliwości bezpiecznego przeprowadzania testów w aptekach. 

Testy na COVID-19 są nieopłacalne, a plan Ministerstwa Zdrowia został przedstawiony za późno

Wszystkie z 15. łódzkich aptek, które odwiedzili dziennikarze TVN24, nie przystąpiły do programu przeprowadzania darmowych testów na obecność COVID-19. Ze słów tamtejszych farmaceutów wynika, iż system działa tylko "wirtualnie" ponieważ prawie nikt nie decyduje się na dołączenie do projektu.

- Nie jesteśmy zainteresowani, to się po prostu nie opłaca. O propozycji zmian po raz pierwszy usłyszeliśmy 13 stycznia - powiedziała farmaceutka z apteki na Bałutach. 

 - Nikt nie ustalił, na ile ten program de facto można uruchomić. Nie przeszkodziło to jednak w ogłoszeniu wszem i wobec, że od czwartku za darmo można się przebadać na koronawirusa. Ludzie od kilku dni przychodzą i dzwonią, pytając o testy. Wszystkim staramy się cierpliwie tłumaczyć sytuację, ale ile można? - mówił kierownik jednej z łódzkich aptek. 

Na dodatek potencjalni klienci nie mają możliwości sprawdzenia, w której aptece można wykonać taki test. Ministerstwo Zdrowia dopiero pracuje nad mapą pokazującą punkty oferujące przeprowadzenie testów.

W aptekach będzie można wykonać usługi, o które farmaceuci zabiegali od lat

Warto jednak podkreślić, iż przy okazji przy okazji wprowadzenia do aptek testów na koronawirusa farmaceutom udało się przeforsować zmiany, o które zabiegali od lat. Będą mogli oni wykonywać u osób zgłaszających się do apteki podstawowe badania diagnostyczne, takie jak ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturację krwi, czy przeprowadzić pomiar masy ciała, wzrostu i wyliczyć BMI oraz test stężenia glukozy we krwi i przeprowadzić panel lipidowy. 

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: