Ministerstwo Zdrowia od kilku dni publikuje coraz bardziej niepokojące dane dotyczące epidemii COVID-19 w Polsce. Zaledwie dwa dni temu liczba nowych przypadków koronawirusa przekroczyła w Polsce 40 tys. dziennie, w czwartek było to już 58 tys.
Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że w ślad za drastycznym wzrostem zachorowań nie pójdą nowe restrykcje. "Według ministrów już jest za późno na cokolwiek. Jak twierdzą, żadne obostrzenia" - pisze portal. "Żadne obostrzenia - poza totalnym zamknięciem wszystkich w domach - nic wielkiego nie dadzą" - dodaje.
Z informacji stacji wynika też, że rząd za jedno z najważniejszych kryteriów przyjmuje liczbę zajętych łóżek, a tych dla osób z COVID-19 wciąż jest 14 z 30 tys.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Rośnie nie tylko liczba chorych, ale osób na kwarantannie. W czwartek przekroczono pod tym względem barierę miliona osób. Jak wskazują eksperci i te dane mogą wkrótce być nieaktualne. Prognozy Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że za dwa tygodnie możemy spodziewać się ponad 100 tys. nowych zakażeń dziennie, a także dwóch milionów osób na kwarantannie.
- Musimy zastanowić się, czy wykryjemy taką liczbę przypadków. Na przeszkodzie może stanąć wydolność systemu testowania. Już teraz widzimy, że system zacina się, są długie kolejki do punktów pobrań. Być może możliwość wykonania testu w aptece udrożni system i uda się zarejestrować taką liczbę przypadków - powiedział dr Franciszek Rakowski i dodał, że pod koniec lutego spodziewany jest szczyt hospitalizacji.
Ze zwiększoną falą zachorowań zmaga się nie tylko Polska, ale i inne kraje europejskie. W tym tygodniu we Francji po raz pierwszy odnotowano ponad 500 tys. nowych przypadków zakażeń. Niemcy w czwartek informowały o ponad 200 tys. infekcji. Niewidziane wcześniej statystyki podały też Czechy, gdzie wykryto 55 tys. przypadków w ciągu doby.
Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w piątek rano zdradził, jak sytuacja pandemiczna rozwija się w Polsce. - Dzisiejsze wyniki to 57 262 nowe przypadki. To o mniej więcej 400 przypadków mniej niż wczoraj. Jeśli spojrzymy na dane tydzień do tygodnia, to wzrostu jest duży, o 56 procent. Skala nowych przypadków narasta - powiedział na antenie Polskiego Radia.
---
Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.