Minister rolnictwa: W tym tygodniu do KPRM trafi gotowy projekt ustawy o emeryturach rolniczych

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapowiedział w Warszawie, że w ciągu tygodnia do kancelarii premiera trafi projekt ustawy o emeryturach rolniczych. Wicepremier wziął udział w VIII Kongresie Rolnictwa RP.

Henryk Kowalczyk podczas swojego wystąpienia mówił także o ASF. Jak poinformował, indywidualna pomoc umożliwiła jesienią ponad 70-proc. zobligowanych do tego rolników przygotowanie planu bioasekuracji. Wicepremier zaznaczył, że te działania przynoszą zamierzony efekt. - Może to też nie jest przypadek, że od 17 grudnia nie mamy nowych ognisk ASF, jeśli chodzi o hodowle - powiedział Henryk Kowalczyk.

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Minister rolnictwa: Projekt ustawy dotyczącej rolniczych emerytur jest gotowy

Wicepremier poinformował również, że w ciągu tygodnia do KPRM trafi projekt ustawy dotyczącej rolniczych emerytur. - Projekt pozwalający na pobieranie emerytur rolniczych, jeśli już ktoś ma wiek emerytalny, bez konieczności przekazywania gospodarstwa - powiedział Henryk Kowalczyk, cytowany przez IAR.

Pakistan Pakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Dodał również, że "w systemie, zbudowanym wokół towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych będziemy oferować kompleksowe ubezpieczenia od wszystkich ryzyk, w tym także suszy" - podaje PAP.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wydarzenie po raz ósmy organizuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. W spotkaniu wziął również udział premier Mateusz Morawiecki.

Wyższe emerytury i renty z KRUS. Kto na tym skorzysta?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że w 2022 roku, emerytury i renty oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające ustalone w kwocie od ok. 484 zł do 2 500 zł miesięcznie będą wypłacane w kwocie wyższej niż rok wcześniej. Wzrost ten obejmie aż 98 proc. emerytów i rencistów ubezpieczonych w KRUS-ie. Pozostali nie mogą jednak na to liczyć. 

Mateusz Morawiecki Morawiecki zapowiada: Wieś będzie ostoją sukcesu. Apeluje do KE o zgodę

Około 0,1 proc. świadczeniobiorców uprawnionych do emerytur i rent w kwocie powyżej 4 920 zł i nieprzekraczającej 12 800 zł miesięcznie brutto - w styczniu otrzyma niższe świadczenie niż w 2021 roku. W lutym jednak należy spodziewać się zwrotu nadpłaty podatku za styczeń.

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: