PKB Polski w 2021 r. ostro w górę. Najlepszy wynik od 2007 r. "Gospodarka aż furczy, NBP dalej podnosi"

PKB Polski wzrósł w 2021 r. o 5,7 proc. rok do roku (w ujęciu realnym) - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. To odczyt delikatnie lepszy od konsensusu ekonomistów, który według ankiety ISBNews wyniósł 5,6 proc.

PKB Polski w 2021 r. był realnie wyższy o 5,7 proc. w porównaniu z 2020 r., wobec 2,5-procentowego spadku w poprzednim roku - podał Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku. 

Zobacz wideo Jak ryzyko konfliktu na Ukrainie wpłynie na polską gospodarkę?

USA. W Pittsburgu runął most USA. W Pittsburgu runął most. Na kilka godzin przed przyjazdem Bidena [ZDJĘCIA]

PKB Polski rośnie najszybciej od 2007 r.

Wzrost polskiej gospodarki o 5,7 proc. rok do roku to najwyższy odczyt od 2007 r., gdy PKB Polski urósł o 7 proc. Oczywiście, w osiągnięciu tak dobrego wyniku "pomogła" bardzo niska baza porównawcza sprzed roku (gdy PKB Polski skurczył się o 2,5 proc.), niemniej dane i tak wskazują na imponujący rozwój polskiej gospodarki.

Co również kluczowe, 5,7 proc. to wzrost w ujęciu realnym, a więc już po odjęciu efektu inflacji. Nominalny wzrost polskiej gospodarki mógł przekroczyć 10 proc.

Rosyjski czołg T-72B3 strzela podczas ćwiczeń na poligonie Kadamovskiy w obwodzie rostowskim na południu Rosji, 12 stycznia 2022 r. Atak Rosji na Ukrainę? MFW: Konflikt podtrzyma wysoką inflację

PKB Polski o 5,7 proc. w górę

Jak podał GUS, wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2021 r. wzrosła o 5,3 proc. w porównaniu z 2020 r., przy czym w przemyśle wartość dodana brutto poszła w górę o 14,1 proc., w budownictwie o 1,2 proc., a w handlu i naprawach o 5,9 proc. 

Popyt krajowy zwiększył się realnie w 2021 4. o 8,2 proc. w porównaniu z 2020 r., spożycie ogółem poszło w górę o 4,8 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 6,2 proc. 

Nakłady brutto na środki trwałe w 2021 r. wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosły o 8 proc. Stopa inwestycji  w gospodarce narodowej (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) w 2021 r. wyniosła 16,6 proc. - czyli tyle samo co w 2020 r.

47. Posiedzenie Sejmu IX Kadencji Ceny gazu. Kogo obejmie obniżona taryfa? Przedsiębiorcy zostali na lodzie

PKB Polski wzrósł o 5,7 proc. Ekonomiści komentują

Jak komentuje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w danych o PKB pozytywnie zaskoczyły inwestycje. - Wynik podwyższał także nienaturalnie wysoki wzrost zapasów – szacujemy, że podniósł on PKB o 1,8 pp. - wskazuje Rybacki. Szacuje też, że tylko w czwartym kwartale 2021 r. wzrost gospodarczy był bliski 7 proc.

To efekt wysokich wydatków konsumpcyjnych oraz produkcji sektora przemysłowego. Roczny wskaźnik wskazuje także na dwucyfrowy wzrost inwestycji (ok. 11,8 proc.), chociaż porównanie następuje do okresu, gdzie firmy znacznie obniżyły swoje nakłady

- dodaje Rybacki.

Analityk nie ma wątpliwości, że polska gospodarka spowolni w 2022 roku. W pierwszym kwartale tempo wzrostu powinno dalej przekraczać 5 proc. z uwagi na silne wyniki przemysłu. Potem ma być gorzej - w drugim kwartale wzrost PKB powinien być zbliżony do 4 proc., a w całym 2022 roku do 4,3 proc.

Wzrost wydatków konsumpcyjnych hamuje, a gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych zaczyna ciążyć na inwestycjach. Słabszy wzrost wydatków w kraju będzie rekompensowany przez wysoki popyt zagraniczny

- uważa Rybacki.

Podobne szacunki co do sytuacji polskiej gospodarki w czwartym kwartale 2021 r. oraz prognozy na 2022 r. mają ekonomiści mBanku.

Boom konsumpcyjny, mocne inwestycje. Gospodarka aż furczy, NBP dalej podnosi

- komentują natomiast ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Więcej o: