Biedronka obniża cen. Zmienił się też sposób ich przedstawiania na etykietach. O co w nim chodzi?

Biedronka informuje, że obniża od 31 stycznia ceny trzech tysięcy produktów. Stworzyła również nowy sposób przedstawiania ceny, który pozwala klientowi zobaczyć, jak wpłynęła na nią obniżka VAT-u. Ekonomista Rafał Mundry chwali ten pomysł, ale zwraca uwagę, że "pomimo obniżki VAT do zera spora część produktów i tak będzie droższa niż tydzień temu".

"Biedronka już od jutra (31 stycznia) obniża ceny 3000 produktów o VAT. Dzień wcześniej niż mówi o tym ustawa. Jeśli ktoś dziś planuje zakupy, warto to przemyśleć i zrobić następnego dnia" - napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry. I dodał, że "pomimo obniżki VAT do zera spora część produktów i tak będzie droższa niż tydzień temu".

Zobacz wideo Premier o walce z mafiami VAT-owskimi. Czy mija się z prawdą?

Nowe etykiety w Biedronce. Pokazują, jak obniżka VAT wpływa na cenę produktu 

Ekonomista poinformował także, że Biedronka wprowadza nowy sposób przedstawiania cen. Ceny w marketach będą pokazywać, jaka jest wartość produktu przed i po obniżce o VAT.

Przykłady: 

  1. Cena początkowa masła (z VAT-em) wynosiła w Biedronce 5,99 złotych. Po obniżce o VAT, który stanowił pięć procent ceny masło kupimy za 5,70 zł.
  2. Cena początkowa oleju to 7,49 zł. Po odjęciu podatku cena produktu wynosi 7,13 zł.
Oby inni poszli za tym przykładem. Będzie od razu wiadomo, do jakich cen wrócimy za sześć miesięcy. Mniej pola na manipulacji

- podkreśla Mundry.

Prezydent podpisał ustawę o czasowych obniżkach podatku VAT

Prezydent Andrzej Duda podpisał 26 stycznia ustawę o czasowych obniżkach podatku VAT oraz o ochronie odbiorców paliw gazowych. Nowe prawo ma pomóc w walce z inflacją i skutkami kryzysu energetycznego.

Ustawa o czasowych obniżkach podatku VAT zakłada, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność, gaz ziemny i nawozy zostanie obniżona do zera. Poza tym przewiduje, że do pięciu proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do ośmiu proc. na paliwa silnikowe.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Głównym celem ustawy gazowej jest "uruchomienie specjalnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w perspektywie krótkoterminowej wspierających gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych" - informuje Kancelaria Prezydenta.

Przepisy przygotowane przez rząd zakładają, że obok gospodarstw domowych skorzystają także odbiorcy wrażliwi, jak np. szpitale, szkoły, przedszkola, placówki pomocy społecznej, noclegownie, straż pożarna, organizacje pożytku publicznego. Przewidują również rekompensaty dla dostawców gazu. Ustawa wschodzi w życie dzień po ogłoszeniu. Jej przepisy mówią o zamrożeniu stawek taryf na gaz w 2022 roku.

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: