Stopy procentowe wzrosną. Których kredytobiorców podwyżki dotkną najbardziej? Są wyliczenia

Kredytobiorcy z ostatnich dwóch lat będą musieli mierzyć się z podwyżką stóp procentowych o prawie 4 pkt proc. To około 200 zł miesięcznie na każde 100 tys. zł kredytu - podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Hipoteki dla tej grupy stanowią ok. 15 proc. udzielonych kredytów.

Od października 2021 r. główna stopa procentowa NBP wzrosła z 0,1 proc. do 2,25 proc. Według bieżących prognoz Rada Polityki Pieniężnej podniesie ją do końca 2022 r. do 4 proc., co wpłynie na podwyższenie rat kredytów.

Są już efekty wyższych stóp. Widać je w informacjach o kredytachSą już efekty wyższych stóp. Widać je w informacjach o kredytach

Raty kredytów mocno wzrosną w 2022 roku. "Ograniczy wydatki kredytobiorców"

Najbardziej narażeni są kredytobiorcy z ostatnich dwóch lat - twierdzą eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Będą się oni mierzyć z podwyżką stóp procentowych o prawie 4 pkt proc. - czyli ok. 200 zł miesięcznie na każde 100 tys. kredytu. Hipoteki dla tej grupy to ok. 15 proc. udzielonych kredytów" - czytamy w raporcie. Większość kredytów została udzielona w latach 2010-2019, gdy główna stopa procentowa NBP wynosiła średnio 2,5 proc.

Eksperci wyliczyli, że miesięczna rata kredytu hipotecznego w wysokości 400 tys. zł wzrosła od września 2021 r. o ok. 500 zł, a w grudniu 2022 r. może być wyższa o kolejne 300 zł. "Tak duży wzrost jest odczuwalny dla domowych budżetów i ograniczy wydatki kredytobiorców na bieżącą konsumpcję" - podkreślono.

Banki nigdy nie udzielają kredytów na granicy możliwości spłaty. Przy obliczaniu zdolności kredytowej zakładają bufor bezpieczeństwa na wypadek wzrostu stóp procentowych o co najmniej 2-3 pkt proc. Większość kredytów jest jednak udzielana na mniejszą kwotę, a szybki wzrost wynagrodzeń dodatkowo zmniejsza uciążliwość rat. Dlatego podwyżki stóp procentowych do ok. 4 proc. nie powinny spowodować znaczących trudności ze spłacaniem zadłużenia - w podobnym duchu wypowiadają się także przedstawiciele samych banków

- czytamy w raporcie.

Stopy procentowe - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adam GlapińskiGlapiński zaskoczył słowami ws. stóp. Powinny rosnąć mocniej, niż oczekuje rynek

Stopy procentowe wzrosną, bo rośnie inflacja. W styczniu może przebić 10 proc.

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano 8 lutego we wtorek. Prezes NBP Adam Glapiński przyznał, że należy się spodziewać dalszego wzrostu stóp procentowych w Polsce. Dość zaskakująco dodał również, że "podwyżka może być zaskakująca i przekroczyć rynkowe oczekiwania".

Przypomnijmy, że inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc., a ekonomiści z ING prognozują, że w styczniu przebije 10 proc. rok do roku. Pełne dane GUS w sprawie cen poznamy 15 lutego.

Zobacz wideo Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych? Pytamy Ludwika Koteckiego z RPP
Więcej o: