Ambasador Mirosław Jasiński odwołany przez Andrzeja Dudę. W tle kontrowersyjny wywiad o Turowie

Ambasador RP w Czechach Mirosław Jasiński został w poniedziałek odwołany przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiadomił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. To pokłosie wywiadu, którego Jasiński udzielił w styczniu na temat sporu wokół kopalni Turów.

Mirosław Jasiński jest jednym z najkrócej urzędujących polskich ambasadorów. W wywiadzie dla "Deutsche Welle", który ukazał się 6 stycznia, tłumaczył przeciągające się negocjacje w sprawie Turowa. - Bądźmy więc uczciwi i przyznajmy, że powodem sporu była jednak arogancja pewnych ludzi. Przede wszystkim z dyrekcji kopalni. Potem jest dyrekcja PGE, a całe lata świetlne dalej ministerstwa i premier - powiedział.

Jak tłumaczył, genezą sporu "był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu - i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony". - W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery - tłumaczył.

Tego samego dnia rzecznik prasowy rządu Piotr Müller powiadomił, że premier Mateusz Morawiecki "zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej". Natomiast w poniedziałek 31 stycznia, Jasiński został odwołany przez prezydenta Andrzeja Dudę, o czym powiadomił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot - podaje TVN24 za PAP.

Spór wokół Turówa - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kim jest Mirosław Jasiński?

Mirosław Jasiński objął urząd ambasadora RP w Pradze w grudniu 2021 r. Placówka nie miała obsady od czerwca 2020, gdy prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska Barbarę Ćwioro, w związku z obciążającymi ją zarzutami o mobbing pracowników. Odwołanie Jasińskiego przez szefa polskiego rządu oznacza, że będzie on jednym z najkrócej urzędujących polskich ambasadorów.

Mirosław Jasiński w 1986 r. ukończył studia z zakresu filologii polskiej i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1980 r. był współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie w latach 1981-1982 założycielem i szefem Akademickiego Ruchu Oporu we Wrocławiu. Należał do inicjatorów podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.

W latach 1990-1991 był szefem wydziału politycznego w stopniu radcy Ambasady RP w Pradze. W 1991 r. objął stanowisko wojewody wrocławskiego. Funkcję tę pełnił do 1992 r. W latach 1992-1993 był wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej. Do 1995 r. pełnił funkcję rzecznika generalnego stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Zakładał także Fundację Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka - do dziś zasiada w Radzie Fundacji.

Jasiński zajmował się tworzeniem scenariuszy oraz reżyserią filmów i cykli dokumentalnych. W latach 2001-2006 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze, a w latach 2007-2008 pełnił funkcję doradcy Zarządu PKN Orlen oraz członka Rady Nadzorczej Unipetrol a.s. Od 2011 r. był doradcą Zarządu Unipetrol a.s. Zanim Jasiński został ambasadorem w Czechach, od 2012 roku był dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Zobacz wideo Czy realne jest szybkie porozumienie ws. Turowa? Wiejski: Piłka jest po stronie Polski
Więcej o: