Ukraina. Mateusz Morawiecki apeluje do Niemiec ws. Nord Stream 2: Putin może szantażować Europę

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji podkreślił, że Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla pokoju w Europie. - Apelujemy do Niemców, by nie otwierali gazociągu, który zwiększy możliwości szantażu ze strony Rosji. Nie można być solidarnym z Ukrainą i jednocześnie certyfikować gazociąg - mówił. Dodał, że "uruchamiając NordStream 2, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym może szantażować całą Europę".
Zobacz wideo Kontrowersje wokół Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w Kijowie do Niemiec, by nie uruchamiano gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział, stanowi on zagrożenie dla pokoju w całej Europie, bo zwiększa możliwości szantażu i działań wojennych ze strony Rosji.

Kijów. Premier Morawiecki apeluje do Niemiec ws. Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wstrzymanie dostaw gazu ziemnego lub innych surowców z Rosji to możliwy element zagrożenia hybrydowego ze strony tego kraju. Według szefa polskiego rządu na szantaż gazowy szczególnie jest narażona Ukraina, która stoi w obliczu agresji ze strony Moskwy.

Podczas konferencji w Kijowie Mateusz Morawiecki zaapelował, wspólnie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, o wstrzymanie otwarcia gazociągu Nord Stream 2, dostarczającego gaz z Rosji do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Wskazał, że gazociąg Nord Stream 2 stanowi potężne zagrożenie dla pokoju w całej Europie, zwiększa bowiem możliwości szantażu i prowadzenia działań wojennych ze strony Rosji.

Więcej na temat aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki w Kijowie: Nie można podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą i certyfikować Nord Stream 2

Szef polskiego rządu podkreślił, że solidarność z Ukrainą wymaga sprzeciwienia się otwarciu Nord Stream 2. - Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą, a drugą ręką certyfikować Nord Stream 2. To ze sobą nie współgra. Uruchamiając Nord Stream 2, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem on może szantażować całą Europę - mówił premier.

Podczas spotkania w Kijowie szefowie rządów Polski i Ukrainy rozmawiali głównie na temat zagrożenia ze strony Rosji oraz o konieczności zjednoczenia Europy wobec tego zagrożenia.

Po południu premier Mateusz Morawiecki ma rozmawiać także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W programie wizyty na Ukrainie jest także spotkanie z przedstawicielami mniejszości polskiej.

Więcej o: