Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet, ale co jest w środku? "Inflacja na poziomie 3,3 proc."

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na ten rok. Poinformowała o tym prezydencka kancelaria na Twitterze. Opozycja podnosiła wcześniej, że w dokumencie przyjęto nierealistyczny poziom inflacji.
Zobacz wideo Michał Kołodziejczak gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

O podpisaniu ustawy Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała w mediach społecznościowych. Zgodnie z budżetem, który w środę podpisał prezydent Andrzej Duda, dochody budżetu państwa mają wynieść w tym roku 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, natomiast deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Największą uwagę zwraca jednak jeden z najistotniejszych wskaźników gospodarczych zapisanych w ustawie. Resort finansów założył, bowiem że inflacja wyniesie 3,3 proc. Tymczasem ośrodki analityczne ankietowane przez NBP przewidują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce wyniesie w 2022 roku 7,4 proc. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Na problem zwracała uwagę opozycja. Izabela Leszczyna, posłanka PO, już podczas grudniowych obrad komisji finansów twierdziła, że budżet przyjęto na podstawie "nierealnej inflacji". "Polacy w większym stopniu dokładają się do budżetu, płacąc wyższy VAT" - mówiła. - To już nie jest kreatywna księgowość, co pan minister raczył przynieść, to już nie jest nawet propaganda sukcesów. Pan dzisiaj oszukał na tej sali wysoką Izbę i polskich obywateli - komentowała podczas głosowania w Sejmie

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar TechnologiesTysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

Budżet na 2022, a w nim? 60 mld na 500 Plus, 23 mld na zdrowie

Wśród głównych kategorii wydatków, zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2022 r., są dotacje uzupełniające do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych, Funduszu Emerytalno-Rentowego oraz świadczenia emerytalno-rentowe funkcjonariuszy, a także uposażenia sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku, które łącznie wyniosą 78,9 mld zł. Kolejną pod względem wielkości kategorią wydatków jest subwencja dla jednostek samorządu terytorialnego, która ma wynieść 77,7 mld zł.

W budżecie zaplanowano 59,5 mld zł na program Rodzina 500+, na świadczenia rodzinne i inne programy z zakresu wspierania rodziny. Na obronę narodową ma zostać przeznaczone 59,5 mld zł. Składka do budżetu Unii Europejskiej wyniesie 30,4 mld zł, nauka i szkolnictwo wyższe uzyska 23,7 mld zł, wydatki na zdrowie to 22,9 mld zł. Koszty obsługi długu Skarbu Państwa mają wynieść 26 mld zł, a współfinansowanie projektów z udziałem środków UE - 14 mld zł.

Więcej o: