Właściciel Goplany i Grześków: Ośmielam się powiedzieć, że mamy poważny kryzys gospodarczy

Gigantyczna inflacja oraz załamanie łańcucha dostaw oddziałują na sferę biznesową - stwierdził Jan Kolański, założyciel i prezes spółki Colian, jednego z największych producentów słodyczy i napojów w Polsce.

Jan Kolański, założyciel i prezes Coliana, właściciela takich marek słodyczy jak: Grześki, Goplana, Jeżyki czy Jutrzenka, w rozmowie z portalem wnp.pl odniósł się do sytuacji gospodarczej kraju. Zwrócił uwagę na znaczący wzrost kosztów oraz problemy z łańcuchem dostaw. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Właściciel Goplany: Widzimy znaczące podwyżki cen wielu surowców

- Ośmielam się powiedzieć, że mamy poważny kryzys gospodarczy. Gigantyczna inflacja oraz załamanie łańcucha dostaw oddziałują na sferę biznesową - stwierdził. 

Opisał też, z jakimi problemami zmagają się należące do niego firmy. - W wymiarze finansowym widzimy też znaczące podwyżki cen wielu surowców. Większość zamawianych przez Colian towarów, stała się trudniej dostępna, a co za tym idzie - również droższa. Inflacja dodatkowo nie ułatwia sytuacji. Ceny większości wykorzystywanych przez Colian surowców, drastycznie wzrosły - stwierdził.

Jak przykład podał kakao, które w stosunku do ubiegłego roku, podrożało o około 12 proc. Droższych towarów jest jednak więcej. - Olej rzepakowy odnotował wzrost ceny o nawet 25 proc., mleko w proszku bije rekordy cenowe, a kwasek cytrynowy - sprowadzany z Azji - kosztuje już nawet pięciokrotnie więcej niż rok temu. Dodatkowo podrożał cukier, orzechy, a nawet opakowania - wylicza. 

Sprawdziliśmy ceny w sklepachByliśmy w sklepach pilnować cen. A nawet w piekarni, w której był Tusk

Polski Biznesmen o problemach z dostawami

Zdaniem Jana Kolańskiego problemem jest też zaburzenie łańcucha dostaw. Najbardziej jaskrawy przykład to zablokowaniem Kanału Sueskiego, do którego doszło w zeszłym roku. Zdaniem właściciela Goplany o problemie nie można jednak zapomnieć. - W mojej ocenie kolejne lata nie będą łatwe. Musimy liczyć się z tym, że obecna sytuacja mocno ogranicza inwestycje i zmusza producentów do skupienia się na tym co najważniejsze - utrzymaniu produkcji, a przede wszystkim sprzedaży - stwierdził. 

- Dziś, w kontekście łańcuchów dostaw, sytuacja wydaje się być względnie ustabilizowana, ale naprawdę nie wiemy co przyniesie przyszłość - dodał. 

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar TechnologiesTysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: