Ponura prognoza dla Polski: Inflacja 6,8 proc. "Będzie najwyższa w całej Unii". Są i dane o PKB

Inflacja w tym roku w Polsce wyniesie 6,8 proc. i będzie najwyższa w całej Unii - przewidują w najnowszej prognozie eksperci Komisji Europejskiej. KE podała też przewidywania dotyczące wzrostu PKB.

Z prognozy opublikowanej w czwartek przez Komisję Europejską wynika, że inflacja pozostanie w Polsce problemem. Unijni eksperci przewidują, że mimo obniżek stawek VAT na żywność i energię, inflacja w tym roku w Polsce wyniesie 6,8 procent i będzie najwyższa w całej Unii. Eksperci dopatrują się jej głównych przyczyn w zakłóceniach w dostawach dla przemysłu wywołanych pandemią i wzrostach cen energii. W przyszłym roku inflacja spadnie do 3,8 procent - czytamy w analizie unijnych statystyków.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kredyty, mieszkania, WIBOR. Co się stanie z rynkiem mieszkaniowym? [Q&A Gazeta.pl]

Prognoza KE: Wysoka inflacja, ale i wysoki wzrost PKB

W raporcie widać też pozytywy. Komisja Europejska podwyższyła prognozy gospodarcze dla Polski w tym roku, a za to nieznacznie obniżyła je na przyszły rok. Poinformowała też, że wzrost PKB w Polsce w ubiegłym roku był wyższy, niż oczekiwała. Wskazała natomiast na wysoką inflację.

Według unijnych ekspertów polska gospodarka będzie rozwijała się w tym roku w tempie 5,5 proc. To o trzy dziesiąte punktu procentowego więcej niż przewidywano w listopadzie. To daje Polsce - do spółki z Irlandią i Portugalią - trzecie miejsce w Unii (za Maltą - wzrost PKB na poziomie 6,0 proc. oraz Hiszpanią - 5,6 proc.).

Wyższy, niż przewidywała Komisja, był też w Polsce wzrost gospodarczy w ubiegłym roku. Jesienne prognozy mówiły, że PKB Polski wzrośnie o 4,9 proc. - według dzisiejszych wzrósł o 5,7 proc., co oznaczało powrót do sytuacji sprzed pandemii. "Polska gospodarka pozytywnie zaskoczyła w drugiej połowie ubiegłego roku, potwierdzając swoją odporność mimo nawracających fal COVID-19 i zakłóceń w łańcuchu dostaw. Realny PKB wzrósł o 2,1 proc. w III kwartale, dzięki stopniowemu łagodzeniu ograniczeń związanych z koronawirusem" - napisali w opinii dotyczącej Polski unijni eksperci.

Eksperci: Motorem wzrostu konsumpcja

Według Komisji w tym roku motorem gospodarki pozostanie wzrost konsumpcji prywatnej napędzany korzystną sytuacją na rynku pracy. Bruksela przewiduje, że rosnące inwestycje będą nadal ożywiać gospodarkę i będą wspierane zdrową sytuacją finansową firm i potrzebą zwiększania mocy produkcyjnych.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej zwróciło uwagę, że wzrost PKB w naszym kraju w latach 2021-2023 jest znacząco wyższy niż średnia unijna.

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: