Ulga na dziecko 2022. Ile wynosi? Kto może skorzystać? Dla niektórych będzie to ostatni raz

Ulga prorodzinna to ulga na dziecko. Wiele osób w tym roku może z niej skorzystać po raz ostatni. Związane jest to ze zmianami, jakie wprowadził Polski Ład.

Od 15 lutego można składać deklaracje podatkowe. Czwarty rok działa już usługa Twój e-PIT, która rozlicza automatycznie daninę. Podatnik musi jedynie zatwierdzić deklaracje - jeśli tego nie zrobi, urząd zrobi to automatycznie po 2 maja, gdy kończy się czas na rozliczenie. 

Warto jednak zająć się tym osobiście. Skarbówka nie odlicza bowiem ulg podatkowych. Ponadto dzięki temu szybciej przyjdzie do nas zwrot podatku. 

Ulga na dziecko 2022. Komu przysługuje?

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy, którzy mają pod opieką nieletnich. Ponadto ulgę mogą odpisać opiekunowie na:

  • każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
  • każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 3089 zł;
Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

Ulga prorodzinna. Ile wynosi?

Wysokość ulgi jest uzależniona od liczby dzieci pod opieką:

  • na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł.
  • na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł.
  • na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie; rocznie 2000,04 zł.
  • na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie; rocznie 2700 zł.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Aby uzyskać ulgę należy wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Od tego roku nie robią tego osoby, które zarabiają do 30 tys. rocznie. Wzrosła bowiem kwota wolna od podatku i przy takich zarobkach podatnicy są całkowicie zwolnieni z podatku dochodowego.

Oznacza to więc, że osoby, które nie przekroczą 30 tys. zł wynagrodzenie w ciągu roku, za rok nie skorzystają ulgi, bo zwyczajnie nie będzie jej od czego odliczyć. Ostatecznie jednak sytuacja ta jest dla tych osób korzystna i zapłacą mniej podatków, nawet licząc z ulgą prorodzinną. 

Więcej o: