Mateusz Morawiecki zapowiada kolejne konsekwencje ws. Polskiego Ładu. "Jeśli będzie trzeba"

Podatkowy Polski Ład został wprowadzony z wieloma błędami, które mają zostać naprawione. Wobec niektórych osób zajmujących się projektem, już zostały wyciągnięte konsekwencje, ale Mateusz Morawiecki podkreśla, że "jeśli będzie trzeba, to będą one dalej wyciągane". Premier także broni Polskiego Ładu: "Polski system podatkowy był postawiony na głowie".

Mateusz Morawiecki w ostatnich dniach odwiedził miejscowość Kokotów pod Wieliczką w woj. małopolskim. Szef rządu udał się tam, aby zobaczyć budowę nowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W trakcie wizyty premier odpowiadał także na pytania dotyczące Polskiego Ładu. 

Zobacz wideo Czy Polski Ład wytrzyma zderzenie z rzeczywistością? Defratyka: Nie

Mateusz Morawiecki: Niedoskonałości muszą zostać poprawione. Jeśli trzeba, będą kolejne konsekwencje

Wprowadzenie Polskiego Ładu okazało się trudniejsze, niż sądzili rządzący. W planach projektu popełniono szereg błędów, które po wdrożeniu wywołały wzburzenie podatników. Morawiecki w trakcie rozmowy z dziennikarzami w Kokotowie podkreślił, iż niedociągnięcia są naprawiane. 

- Oczywiście wszelkie niedoskonałości, błędy, które zostały popełnione, muszą zostać naprawione. Zleciłem to zaraz, jak objąłem, na bardzo krótki mam nadzieje czas, funkcję ministra finansów. Konsekwencje personalne również zostały wyciągnięte. Jeśli trzeba będzie, to będą jeszcze dalej wyciągnięte - powiedział premier cytowany przez Interię za PAP. 

Przypomnijmy, że do tej pory przez błędy w Polskim Ładzie z funkcji ministra finansów zrezygnował Tadeusz Kościński, po którego dymisji funkcję ministra finansów objął szef rządu. W tym tygodniu z ministerstwa odwołany został też wiceminister Jan Sarnowski. 

Skutki wichury w czwartek 17 lutego 2022 - Warszawa Wichury w Polsce. Dwie ofiary śmiertelne tej doby

Premier broni Polskiego Ładu: Polski system podatkowy był postawiony na głowie

Mateusz Morawiecki stwierdził, że atak na nowe zasady podatkowe jest przeprowadzany w "bardzo ciekawy sposób", ponieważ pokazuje, iż jest on wyprowadzany głównie przez osoby, które mają większe wynagrodzenia miesięczne -12, 20, 40, 50 tys. zł i które będą musiały oddać więcej pieniędzy do budżetu Państwa. - Te osoby nie chcą oczywiście dokładać więcej do wspólnego budżetu i stąd jest ten spór, który dzisiaj w przestrzeni publicznej ma miejsce - powiedział szef rady ministrów. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Premier wyjaśnił także "przyczynę wprowadzenia Polskiego Ładu, o której mówi się zbyt mało". - Polski system podatkowy był postawiony na głowie. Osoby, które zarabiały mniej proporcjonalnie procentowo do swoich zarobków, płaciły wyższe daniny. Czy to jest fair? Czy to było właściwe ukształtowanie systemu podatkowego przez liberałów z PO, wcześniej z innych partii? Moim zdaniem to nie było właściwe - podkreślił Morawiecki, jak w każdym ostatnim wystąpieniu odwołując się do rządów PO sprzed siedmiu lat.

Paola Schietekat Została zgwałcona i teraz grozi jej więzienie. Marzenie zmieniło się w koszmar

Więcej o: