Kary za sprzęt bez DVB-T2/HEVC. Resort wyjaśnia, kto może je otrzymać

Technologiczna rewolucja w świecie cyfryzacji. Już od 28 marca obowiązujący standard nadawania DVB-T będzie zastępowany przez DVB-T2/HEVC. Rząd przewiduje dofinansowania na zmianę dekoderów oraz telewizorów, ale również kary dla nieuczciwych przedsiębiorców.
Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

W wyniku zmiany standardu, dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej mogą stracić nawet dwa miliony Polaków. Obywatele, których tunery lub telewizory nie obsługują standardu DVB-T2/HEVC mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 100 złotych. Zmiany będą przeprowadzane od marca do czerwca.

Więcej o dofinansowaniu przeczytasz w poniższym artykule: 

Standard DVB-T2. Kto może dostać karę?

Jak ustaliły Wirtualnemedia.pl, nowe przepisy zakładają również kary. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł karać sprzedawców, którzy będą oferować sprzęt nieodbierający nowego sygnału, czyli pracujących tylko w standardzie DVB-T albo bez kodeka HEVC. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie mógł otrzymać karę nawet 3 proc. przychodu z poprzedniego roku kalendarzowego.  

Przedsiębiorcy są więc prawnie zobowiązani do zrezygnowania ze sprzedaży dekoderów niespełniających wymagań. Sankcje karne obejmują bowiem wyłącznie ich sprzedaż. Według informacji portalu Wirtualnemedia.pl osoby, które swoje dekodery wystawiają na portalach aukcyjnych jak np. OLX czy Allegro muszą w opisie informować o jego parametrach, a w szczególności o braku standardu DVB-T2/HEVC. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Standard DVB-T2. Co z telewizorami? 

Monika Dębkowska z resortu cyfryzacji, z którą rozmawiał portal poinformowała, że są również prowadzone prace nad wprowadzeniem przepisów, które pozwolą regulować sprzedaż telewizorów, które nie będą obsługiwać nowego standardu.  

- Sankcje karne obejmujące wszystkie odbiorniki cyfrowe w tym również telewizory, zostały przewidziane w projekcie ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej, które ma zastąpić obecnie obowiązujące Prawo Telekomunikacyjne - poinformowała Wirtualnemedia.pl. 

Więcej o: