Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski uciekło ponad 377,4 tys. osób - przekazało 1 marca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Połowa z nich to dzieci w wieku szkolnym. Tylko w poniedziałek przez polską granicę przeszło ponad 100 tys. osób, a we wtorek do godziny 7 były to 24 tys.
Mazowiecki Urząd Marszałkowski poinformował o uruchomieniu specjalnego pociągu humanitarnego, który będzie kursował na trasie Warszawa Zachodnia-Dorohusk-Warszawa Zachodnia. Składy mają transportować uchodźców z Ukrainy.
- Sytuacja wymaga pełnej mobilizacji i zaangażowania. Decyzje muszą zapadać w trybie pilnym, tak aby jak najwięcej mieszkańców Ukrainy mogło otrzymać pomoc. Dlatego dziś podczas posiedzenia zarządu zdecydowaliśmy o uruchomieniu pociągu humanitarnego - powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Koleje Mazowieckie udostępnią jedną parę pociągów, a każdy ze składów będzie miał maksymalnie osiem dwupiętrowych wagonów.
"Co ważne osoby, które będą przewożone pociągiem KM, będą mogły liczyć na wsparcie ze strony pedagogów i pielęgniarek" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie urzędu. - Jesteśmy w pełnej gotowości - zapewnił Dariusz Grajda z Kolei Mazowieckich.
Obywatele Ukrainy od 26 lutego mogą przez miesiąc bezpłatnie podróżować w klasie drugiej pociągami kategorii ekonomicznych TLK i PKP Intercity w komunikacji krajowej. Do przejazdu Ukraińców uprawnia paszport potwierdzający ich obywatelstwo.
- Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Autostrady A1, A2 i A4 zostaną otwarte dla Ukraińców. Samochody z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi oraz organizacji niosących pomoc obywatelom Ukrainy przez cały marzec nie będą ponosić opłat za poruszanie się płatnymi odcinkami.
Odcinek płatny na A1 to 152-kilometrowa trasa między Rusocinem (woj. pomorskie) a Nową Wsią (woj. kujawsko-pomorskie). Na A2 obejmie to cały koncesyjny odcinek między Świeckiem (woj. lubuskie) a Koninem (woj. wielkopolskie). Na A4 dotyczy to 60-kilometrowego odcinka między Katowicami a Krakowem.
Na tych trasach Ukraińcy zwolnieni są z opłat o ile jadą samochodami na ukraińskich tablicach rejestracyjnych.
Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.
*****
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.