UE: Jest zgoda na sankcje gospodarcze wobec Białorusi. "Potrzebny czas" ws. SWIFT

Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na sankcje gospodarcze wobec Białorusi za współudział w inwazji na Ukrainę. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że chodzi o blokadę eksportu towarów, ale nie ma decyzji o usunięciu Białorusi z systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

Tytoń, drewno, cement, oraz stal - między innymi eksport produktów z tych sektorów ma zostać zablokowany. Jak dokładnie wygląda ta lista, będzie wiadomo po publikacji w Dzienniku Urzędowym i wtedy sankcje wejdą w życie.

Wojna w UkrainiePokazano wstrząsający film o rosyjskiej okupacji. ''To teraz my wszyscy''

Sankcje dla Białorusi tak, decyzja w sprawie SWIFT jeszcze nie teraz

Jeśli chodzi o wyłączenie białoruskich banków z systemu SWIFT to - jak tłumaczą dyplomaci - potrzeba jeszcze czasu na dyskusje i decyzję. Na porannym spotkaniu ambasadorów zdecydowano również o usunięciu luk w sankcjach gospodarczych już nałożonych w czerwcu ubiegłego roku na reżim w Mińsku. Objęły one między innymi produkty naftowe - jest zakaz importu z Białorusi, a także ich transportu.

Zobacz wideo Generał Koziej o możliwym zastosowaniu białoruskiej armii w Ukrainie

Unia zdecydowała też, że nie będzie kupować soli potasowych używanych do produkcji nawozów sztucznych. Okazało się jednak, że białoruski reżim wykorzystuje luki w przepisach i nie zaprzestał eksportu niektórych, zakazanych sankcjami produktów. Teraz sankcje zostały doprecyzowane. Chodzi o wyjaśnienia prawne, by firmy i władze unijnych krajów miały dokładne informacje dotyczące produktów objętych restrykcjami, żeby nie było żadnych wątpliwości - donosi z Brukseli Płomecka.

Władimir PutinKumoch z nowymi informacjami ws. negocjacji: To Rosja o nie prosiła

24 lutego, kiedy po przemówieniu Władimira Putina wojska rosyjskie zaatakowały terytorium Ukrainy, część z nich wkroczyła od strony Białorusi. Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka, podobnie jak Władimir Putin, próbuje od początku przekonać swój naród, że to Zachód, a nie Rosja, rozpętał wojnę w Ukrainie. 

Prezydent Białorusi Alaksandr ŁukaszenkaŁgarstwa Łukaszenki: Białoruś rozmieści więcej wojska przy granicy z Ukrainą

Aktualne informacje na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/i mg/w dw

Więcej o: