Wojna z Ukrainą. Sankcje na Rosję lecą z każdej strony. W Putina uderza Airbus i Boeing

Do sankcji międzynarodowych wymierzonych w Rosję dołączają coraz liczniej prywatne przedsiębiorstwa. Usługi dla reżimu Putina zawiesili w środę czołowi producenci samolotów - Airbus oraz Boeing.
Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już tydzień. W tym czasie liczne państwa m.in. USA, Monako czy Turcja, a także cała Unia Europejska, nałożyły dotkliwe sankcje na reżim Władimira Putina. Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństw stwierdził, że to największy pakiet sankcji w historii. W jego skład wchodzi wykluczenie rosyjskich banków z systemów SWIFT, czy blokada dostępu do technologii. Brytyjczycy z kolei ukrócili program złotych wiz i uniemożliwiają Rosjanom inwestowanie w kraju. 

Nie tylko państwa jednak utrudniają Rosji prowadzenie wojny. Również firmy włączyły się do biznesowego ataku na Rosję, odcinając kraj Putina od swoich usług. 

Boeing i Airbus uderzają w Rosję

W środę 2 marca Airbus ogłosił, że zatrzymał wysyłkę części zamiennych do Rosji. Firma zaprzestała też świadczenia usług napraw i wsparcia dla rosyjskich linii lotniczych - podaje Reuters. Działanie zawiesiło również Centrum Inżynieryjne Airbusa w Rosji (ECAR). ECAR analizuje ponadto, czy w zgodzie z sankcjami będzie mógł świadczyć usługi eksportowe dla rosyjskich klientów. W Centrum Inżynieryjnym pracuje 200 rosyjskich inżynierów. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podaje Reuters, już we wtorek 1 marca podobny ruch ogłosił Boeing. Firma zawiesiła wysyłkę części, obsługę oraz wsparcie techniczne udzielane rosyjskim liniom lotniczym. Boeing wstrzymał także duże przedsięwzięcia biznesowe prowadzone w Moskwie. 

Póki trwa konflikt zespół jest skupiony na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym współpracownikom w regionie

- napisał Boeing. Dzień wcześniej firma ogłosiła, że wstrzymuje działania w moskiewskim Kampusie Treningowym i czasowo zamyka swoje biuro w Kijowie

Biznes a wojna w Ukrainie

Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę zmusiła wiele przedsiębiorstw do zamknięcia lub zawieszenie działalności placówek u naszych wschodnich sąsiadów. Wśród tych firm były LPP, CCC, Carlsberg, Coca-cola, UPS, FedEx czy duńska firma logistyczna DSV. Stanęły również kopalnie w Ukrainie. Wydobycie wstrzymał ArcelorMittal oraz CoalEnergy.

Kolejne przedsiębiorstwa dołączają do bojkotu rosyjskich marek. Produkty takich firm wycofuje ze swoich sklepów Netto, Rossmann oraz Topaz. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: