NBP rzuca kolejne koło ratunkowe złotemu. Interwencja ma wzmocnić koszmarnie słabą polską walutę

Narodowy Bank Polski, którym kieruje Adam Glapiński, po raz kolejny podjął interwencję, której celem jest wzmocnienie polskiej waluty. Od kilku dni złoty słabnie wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Część spadków udało się jednak odrobić.

Narodowy Bank Polski ponownie interweniował na rynku walutowym w celu umocnienia złotego. "W dniu dzisiejszym NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Środowa interwencja Narodowego Banku Polskiego jest kolejnym krokiem podjętym celu umocnienia złotego. Dzień wcześniej bank centralny zdecydował się na dwa kroki. Najpierw dokonał tzw. interwencji słownej, a później faktycznej -  poprzez wymianę walut na rynku.

Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców

Polski złoty traci. Euro, frank i dolar nieco jednak osłabły

Polska waluta traci na skutek niepewności związanej z wojną w Ukrainie. Chwilę po południu w środę euro kosztowało na rynku międzybankowym 4,83 zł, dolar 4,35 zł, a frank szwajcarski zdrożał do 4,74.

W kolejnych godzinach złoty nieco się umocnił. W momencie pisania tego tekstu za jedno euro trzeba płacić 4,76 zł, jednego dolara 4,29 zł, a szwajcarska waluta staniała do 4,65 zł. 

Jacek Rzeźniczek z portalu stooq.pl wyjaśnia, że kurs złotego odzwierciedla decyzje inwestorów, którzy "zwiększają awersję do ryzyka" w odniesieniu do całego regionu. Powodem jest oczywiście dramatyczna sytuacja w Ukrainie. - Nie widząc finału działań wojennych, coraz większą determinację oraz kompletne odrealnienie i brutalność rosyjskich najeźdźców nie wiadomo do czego jeszcze mogą się posunąć. Rynek zwiększa premię za ryzyko materializacji czarniejszych scenariuszy, stąd dość paniczne wyjście z walut całego regionu, które na ten moment wydają się trudne do opanowania - wyjaśnia ekspert. 

O wojnie w Ukrainie i sankcjach na Rosję przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Norwid nauczył mnie bardzo mocno tego, jak wielką wartością jest praca - powiedział Mateusz Morawiecki. Na zdjęciu podczas briefingu o świcie na stacji paliwPrzełomowa decyzja Ministerstwa Finansów. Włącza się w ratowanie złotego

Co może zrobić Polska, by wzmocnić złotego?

Wojciech Stępień, ekonomista banku BNP Paribas, uważa, że sama tylko sprzedaż rezerw walutowych nie jest wystarczająca. Zdaniem ekonomisty środki napływające z Unii do Polski rząd powinien wymieniać na wolnym rynku, a nie poprzez Narodowy Bank Polski.

Rząd podjął decyzję, by waluty sprzedawać właśnie w ten sposób. "Ministerstwo Finansów informuje, że środki walutowe znajdujące się w jego dyspozycji będą wymieniane przede wszystkim na rynku walutowym w odpowiedniej skali. Wymiana tych środków w NBP będzie miała charakter uzupełniający" - czytamy w środowym komunikacie resortu finansów.  

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: