Rosja może omijać sankcje kryptowalutami. Unia Europejska "podejmuje środki"

Unia Europejska chce się upewnić, że Rosja nie będzie omijać sankcji gospodarczych z pomocą kryptowalut - powiedział minister finansów Francji Bruno le Maire. Zapewnił, że UE podejmuje środki, aby Moskwa nie mogła unikać unijnych sankcji.

- Podejmujemy środki, w szczególności w sprawie kryptowalut lub krypto aktyw, których nie należy wykorzystywać do obchodzenia sankcji finansowych przyjętych przez 27 krajów UE - powiedział w środę Bruno le Maire na konferencji prasowej po rozmowach ministrów finansów UE, cytowany za Agencją Reutera.

Sankcje uderzają w Rosję - zdjęcie ilustracyjne Wojna w Ukrainie. Zachodnie sankcje działają. Tak krwawi rosyjska gospodarka

Unia Europejska i USA uderzają w Rosję sankcjami. Za atak na Ukrainę

Unia Europejska nałożyła na Rosję trzy pakiety sankcji za jej inwazję na Ukrainę - między innymi zamrożono aktywa rosyjskiego banku centralnego. W środę UE zdecydowała, że odetnie siedem rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT - tutaj zastosowano jednak 10-dniową karencję. Wśród nich jest drugi co do wielkości bank VTB, ale sankcje nie uderzyły w największy Sbierbank oraz Gazprombank.

Sankcje Zachodu nałożone na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę dotknęły niemalże każdy sektor gospodarki: finanse, transport, turystykę, kulturę, sport. A codziennie wprowadzane są nowe ograniczenia.

Z powodu bezprecedensowych sankcji, rubel w ciągu zaledwie kilku dni drastycznie stracił na wartości. Pojawiają się doniesienia o kolejkach przed bankomatami w rosyjskich miastach i problemach z płaceniem kartami czy systemami płatniczymi Google Pay oraz Apple Pay.

Więcej na temat sankcji nałożonych na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Alaksandr Łukaszenka Unia Europejska nałożyła sankcję na Białoruś. "Za współudział"

Białoruś też oberwała. Sankcje UE uderzyły w import

Wcześniej Unia Europejska nałożyła również sankcje na Białoruś. Decyzja w tej sprawie została opublikowana w środę i od razu weszła w życie. UE uznała, że Białoruś współuczestniczy w inwazji na Ukrainę, umożliwiając przejazd przez swoje terytorium wojskom rosyjskim zmierzającym do Ukrainy.

Unia zatrzymała import białoruskich produktów z takich sektorów jak paliwa mineralne, tytoń, drewno, cement, żelazo i stal. Jest również blokada na wyroby gumowe, produkty chlorku potasu, substancje bitumiczne i gazowe produktów węglowodorowych.

Są też ograniczenia w eksporcie towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz niektórych zaawansowanych towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju wojskowego, technologicznego, obronnego i bezpieczeństwa Białorusi, a także ograniczenia w świadczeniu powiązanych usług.

Wcześniej weszły w życie sankcje personalne wobec ponad 20 urzędników i wysokich rangą wojskowych. Mają oni zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: