Unia Europejska nałożyła sankcję na Białoruś. "Za współudział w inwazji na Ukrainę"

Unia Europejska nałożyła sankcję na Białoruś. Decyzja państw członkowskich UE została opublikowana w środę i od razu weszła w życie.

Unia Europejska nałożyła sankcje gospodarcze na białoruski reżim za współudział w inwazji na Ukrainę. Poranna decyzja ambasadorów krajów członkowskich została opublikowana w Dzienniku Urzędowym i tym samym weszła w życie.

Zobacz wideo Jakie są szanse Ukrainy na wejście do Unii Europejskiej?

Unia Europejska wprowadziła sankcję na Białoruś. Dotyczą one paliw mineralnych, drewna czy tytoniu

Unia zatrzymała import białoruskich produktów z takich sektorów jak paliwa mineralne, tytoń, drewno, cement, żelazo i stal. Jest również blokada na wyroby gumowe, produkty chlorku potasu (chodzi o potaż) substancje bitumiczne i gazowe produktów węglowodorowych.

Są też ograniczenia w eksporcie towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz niektórych zaawansowanych towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju wojskowego, technologicznego, obronnego i bezpieczeństwa Białorusi, a także ograniczenia w świadczeniu powiązanych usług.

Wcześniej weszły w życie sankcje personalne wobec ponad 20 urzędników i wysokich rangą wojskowych. Mają oni zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

.Apel: "Bojkotujcie produkty z Rosji i Białorusi". Łatwo je poznać

Białoruś na razie nie zostanie wyłączona z systemu SWIFT. Jak tłumaczą to unijni dyplomaci, "potrzeba jeszcze czasu na dyskusję i decyzję". Przypominamy, że 24 lutego, kiedy po przemówieniu Władimira Putina wojska rosyjskie zaatakowały terytorium Ukrainy, część z nich wkroczyła właśnie od strony Białorusi. Alaksandr Łukaszenka kilkukrotnie zmieniał już zdanie na temat udziału kraju w inwazji Rosji. 

Anonymous (zdjęcie ilustracyjne)Anonymous uderzyło w białoruskie banki i jacht Putina. "Kieruje się do piekła"

Więcej o: