Rosyjska ekspansja Mere w Europie nie wypaliła. Sieć zamyka sklepy

Mere zamyka swoje sklepy w Europie i rezygnuje z otwarcia kolejnych placówek. Plany ekspansji zostały wstrzymane również w Polsce. Głównym powodem problemów jest trwająca inwazja Rosji na Ukrainę oraz problemy ze znalezieniem dostawców.

Sieć Mere wkroczyła do Polski latem 2020 roku. Jej pierwszy sklep powstał w Częstochowie. Byliśmy na miejscu tuż po otwarciu, a nasze wrażenia możecie przeczytać w relacji, którą znajdziecie TUTAJ.

Od tego czasu otworzono kolejne sklepy Mere - między innymi w Ostrowcu Świętokrzyskim, Radomiu, Jaworznie oraz Żyrardowie. Rosyjski "twardy dyskont" [czyli sklep sprzedający produkty prosto z palet - red.] miał wielkie plany zarówno wobec Polski, jak i całej Europy, ale z powodu inwazji Rosji na Ukrainę i problemów ze znalezieniem dostawców, musiał się z nich wycofać.

Sklep Mere w Częstochowie.Mere otwiera kolejne sklepy w Polsce. "Twardy" rosyjski dyskont rozwija sieć

Odwrót Mere. Sieć zamknie sklepy w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii

Sieć Mere przekazała, że zamknie swój jedyny sklep w Preston w Wielkiej Brytanii i zawiesiła plany otwarcia kolejnych placówek - podaje "The Grocer". Rosyjska sieć zapowiedziała również odwrót w Hiszpanii, gdzie zamknie wszystkie osiem sklepów - pisze serwis Retail Detail.

Tymczasem we Francji - w mieście Thionville na północ od Metz - Mere zamierzało otworzyć swój pierwszy sklep w tym kraju. Ostatecznie sieć nie uzyskała zezwolenia. - Mobilizujemy się, aby pomóc ukraińskim uchodźcom, dlatego niekonsekwentne byłoby jednoczesne wpuszczenie rosyjskiego podmiotu gospodarczego - powiedział Pierrick Grall, szef sztabu mera miasta Pierre'a Cuny'ego, cytowany przez serwis 20 Minutes.

Więcej informacji handlowych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei w Belgii powstał sklep Mere w Opwijk, lecz nie było w nim żadnych produktów. Detalista nie mógł znaleźć dostawców, którzy chcieliby dostarczać produkty po najniższych cenach - wyjaśnia portal Retail Detail.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Rosyjska sieć Mere posiada obecnie kilka sklepów, a docelowo zamierzała otworzyć łącznie 105 placówek w naszym kraju. Ostatecznie jednak zrezygnowała z tego zamiaru - podaje Wprost.pl.

IKEAIKEA i JYSK tymczasowo zamykają wszystkie sklepy w Rosji

Co to jest twardy dyskont?

Twarde dyskonty to jeszcze tańsze i odchudzone o zbędne ozdobniki dyskonty. Brakuje w nich tradycyjnego wystroju sklepu, a produkty są sprzedawane wprost z palet i kartonów czy z metalowych koszy. Ponadto rzadko znajdują się tu znane marki, których cenę zawyża m.in. reklama i ich rozpoznawalność. Sprzedawane produkty należą zatem do najtańszych na rynku.

Zobacz wideo Czy ze względu na sytuację w Ukrainie będą otwarte w niedzielę sklepy?

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: