100 plus, czyli bon na zakup dekodera. Prezydent podpisał ustawę. Nadchodzi standard DVB-T2

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy finansowej na zakup nowego dekodera telewizyjnego. Chodzi o świadczenie w wysokości 100 zł dla 2,27 mln gospodarstw domowych w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Celem ustawy jest wsparcie gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych z zakupem odbiornika cyfrowego, który umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w wyższym standardzie.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r., państwa członkowskie zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Więcej informacji o nowym standardzie DVB-T2 przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

100 plus. Rząd dopłaci do zakupu dekodera

Świadczenie dla jednego gospodarstwa domowego w wysokości 100 zł będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej, złożony elektronicznie na stronie urzędu wskazanego przez ministra cyfryzacji. Wniosek o przyznanie świadczenia będzie można także składać za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dokonywanie płatności za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia będzie możliwe do dnia 31 grudnia 2022 r.

"Według szacunków Krajowego Instytutu Mediów, 2,27 mln gospodarstw domowych w Polsce po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przy tym sprzęcie, który obecnie posiada, utraci możliwość odbierania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Nowy standard DVB-T2. Przejście podzielono na etapy

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]
Więcej o: