Rosyjska miłość do Coca-Coli wyceniona. Tysiące rubli za puszkę, po decyzji koncernu o wycofaniu

Coca-Cola w końcu ogłosiła wycofanie się z rosyjskiego rynku. Dla Rosjan, którzy byli ogromnym rynkiem zbytu dla koncernu, to duży cios. Puszkę coca-coli można kupić na internetowych aukcjach nawet za 10 tys. rubli, czyli około 360 zł.
Zobacz wideo Od lat popierają Putina. Teraz odczuli to na własnej kieszeni

Rosja odczuwa ekonomiczne skutki bezprecedensowych sankcji, jakie nałożyły na nią kraje Zachodu za inwazję na Ukrainę. Również prywatne firmy zachodnie postanowiły wycofać się z Rosji. Na długiej liście firm, znalazły się m.in. Apple, Ikea, H&M, Nike. Natomiast Coca-Cola długo zwlekała z tą decyzją, co więcej - wcześniej oświadczyła, że się z Rosji nie wycofa.

Jednak we wtorek (8 marca) również Coca-Cola zdecydowała się wycofać z Rosji, co spowodowało, że cena za puszkę tego napoju na rosyjskim rynku w internecie poszybowała.

Rosjanie sprzedają coca-colę w internecie w oszałamiających cenach

Pojawienie się zachodnich marek, w tym Coca-Coli, było dla Rosjan symboliczne. Po upadku ZSRR możliwość kupienia coca-coli była znakiem początku nowych czasów - zauważa BBC cytowane przez PAP.  Zniknięcie napoju z półek mogło być więc dla nich bolesne.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Na to, jak ważna jest coca-cola dla Rosjan, może wskazywać pojawienie się ofert sprzedaży napoju w sieci. Napój można znaleźć, choćby na rosyjskim portalu aukcyjnym Avito. Tam pojawiły się oferty sprzedaży jednej puszku coli za 10 tys. rubli, czyli około 360 zł.

Puszka Coca-Coli na rosyjskim portalu aukcyjnym Avito za 10 tys. rubliPuszka Coca-Coli na rosyjskim portalu aukcyjnym Avito za 10 tys. rubli Źródło: Avito

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: