Dominika Kulczyk przeznaczy milion złotych dla Ukrainek. Specjalny fundusz "Cześć dziewczyny!"

Dominika Kulczyk, najbogatsza kobieta w Polsce, zaangażowała się w pomoc ukraińskim uchodźcom, a zwłaszcza kobietom. Bizneswoman przekazała na ich rzecz milion złotych i otworzyła specjalny Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy "Cześć Dziewczyny!", mający odpowiadać na wszelkie potrzeby uciekających z ogarniętego wojną kraju kobiet.

"Kobiety, które przyjeżdżają do Polski najczęściej nie mają niemal żadnego bagażu, nie mają nic. Widziałam to. Darczyńcy przynieśli do centrum recepcyjnego dary, wśród nich sporo dziecięcych bucików. Przychodziły mamy i brały tylko po jednej parze. A przecież mogły wziąć więcej. Ale one rozumiały, że inne matki też będą ich potrzebowały. Brały tylko to, co konieczne. Nic więcej" - napisała na swoim Facebooku poruszona milionerka.  

Zobacz wideo Sikorski: Jestem za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do UE

Pomoc dla Ukrainy. "Cześć Dziewczyny!"

Kulczyk Fundation otworzyło na platformie Patronite.pl specjalny Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!". Zgromadzone tam pieniądze mają zostać przeznaczone na długofalową pomoc dla wszystkich dziewczyn i ich rodzin, które dzięki dodatkowym funduszom będą mogły odnaleźć się w Polsce. Z tych środków mają zostać sfinansowane m.in. lekcje polskiego, tłumaczenia, transport, jedzenie, ubrania, opieka lekarska czy wsparcie psychologiczne. 

"Mówimy 'Cześć!' wszystkim ukraińskim dziewczynom, które przyjeżdżają do Polski. I nie kończymy na powitaniu" - czytamy w opisie zbiórki. Sama Dominika Kluczyk zapowiada, że chce "stworzyć dla Ukrainek drugi Dom. Dom, w którym przeczekają ten okropny czas i w którym zostaną. Tak długo, jak będą tego chciały".  

Pomoc dla Ukrainy. Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek

- Dlatego potrzebny jest długotrwały, systemowy program, który będzie dawał wsparcie, ale nie wyręczał. Taki cel ma spełnić Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!" i powiązana z nim zbiórka. Połączmy siły pomagając wspólnie i powitajmy dziewczyny z Ukrainy nie jak uchodźców, a jak długo oczekiwanych gości - mówi milionerka.  

Dominika Kulczyk sama przeznaczyła na pomoc Ukrainkom milion złotych i zachęca innych do wpłat. "Nawet mała, ale systematyczna wpłata, może zmienić naszą rzeczywistość. Dlatego zachęcam wszystkich do dołączenia się do naszej zbiórki. Zróbmy coś dla dziewczyn z Ukrainy" - cytuje kobietę money.pl.

Dominika Kulczyk przeznacza na pomoc milion złotych 

- Chciałabym, żeby o zbiórce dowiedziało się jak najwięcej osób. Jednocześnie te pieniądze to realne wsparcie dla dziewczyn, które dziś zostały same - bez mężów, chłopaków, braci i ojców. Często także bez sióstr, które tak jak mężczyźni ruszyły do walki. Wierzę, że gdy oswoją się z Polską, razem stworzymy jedno, silne społeczeństwo - mówi Dominika Kulczyk. 

Gazeta.pl również dołącza do akcji "Cześć Dziewczyny!" jako partner Funduszu Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy. Zbiórka jest prowadzona na kontach Kulczyk Foundation oraz na portalu Patronite, pod adresem patronite.pl/czescdziewczyny

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: