Polscy hakerzy niszczą cenzurę Putina. Miliony SMS-ów do Rosjan w sprawie wojny w Ukrainie

Ponad 20 mln wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie zostało wysłanych do Rosjan z całego świata. Polscy programiści stworzyli stronę, która pozwala wysyłać SMS-y i e-maile z ominięciem rosyjskiej blokady informacji. - Naszym celem było przełamanie putinowskiego, cyfrowego muru cenzury - powiedział rzecznik polskiego oddziału grupy Squad303.

Grupa Squad303 założona przez polskich programistów nawiązuje do słynnego Dywizjonu 303. Hakerzy zdobyli około 20 mln numerów telefonów komórkowych i blisko 140 mln adresów e-mail należących do osób i firm z Rosji - podaje "Wall Street Journal".

Rosjanie otrzymują wiadomości z całego świata. Kreml zareagował

Programiści uruchomili 6 marca specjalną stronę, która pozwala wysłać wiadomości SMS i e-maile do losowo wybranych rosyjskich firm i osób z bazy danych. Można również skorzystać z przygotowanej wcześniej wiadomości, napisanej w języku rosyjskim, która wzywa ludzi do omijania cenzury mediów nałożonej przez Władimira Putina.

Hakerzy powiadomili na Twitterze, że do poniedziałku z pomocą przygotowanej strony wysłano już ponad 20 mln wiadomości z całego świata

Natomiast we wtorek grupa Squad303 przekazała, że akcja wysyłania wiadomości do Rosjan miała zostać zauważona przez Kreml, który, według hakerów, nałożył blokadę na opracowane wcześniej w języku rosyjskim komunikaty. "Bez obaw. Przygotowaliśmy nowe" - zapewnili programiści.

Wojna w Ukrainie. Rosja cenzuruje informacje na temat inwazji

Rosja 24 lutego brutalnie zaatakowała Ukrainę. Atak przedstawiła jako "specjalną operację". Kreml nałożył również cenzurę, uderzając w rosyjskie niezależne media oraz zagraniczne serwisy społecznościowe, takie jak Facebook i Instagram. Rosyjskie władze przyjęły tzw. ustawę o fake newsach, która pozwala nakładać kary sięgające nawet do 15 lat pozbawienia wolności za publikację "fałszywych informacji" na temat wojny w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Naszym celem było przełamanie putinowskiego cyfrowego muru cenzury i upewnienie się, że Rosjanie nie są całkowicie odcięci od świata i rzeczywistości tego, co Rosja robi na Ukrainie - powiedział anonimowo rzecznik polskiego oddziału grupy Squad303 w wywiadzie dla "Wall Street Journal".

Programista porównał działania Squad303 do projektów z czasów zimnej wojny, takich jak finansowane przez USA Radio Wolna Europa, które nadawało programy radiowe w kilku językach przez żelazną kurtynę.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: